Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Chłopiec 2 lata 8 miesięcy - częste napady złości, ciągle choruje i lekarze nie znają przyczyny

Witam,

chciałam przedstawić problem, który zaczął mocno wpływać na funkcjonowanie całej naszej rodziny. Od czasu porodu u syna zauważyłam dziwne zachowanie, wymagał ciągłej mojej obecności. W pozycji leżącej, np. podczas spacerów w wózku, bardzo płakał, napinał całe ciało. Podróże autem były istna walką o to, by się wyciszył i uspokoił. Byliśmy pod kontrolą neurologa. Po drugim obowiązkowym szczepieniu syn dwukrotnie dostał podczas karmienia drgawek kończyn. Przeprowadzono badania, które wykluczyły padaczkę. Jednak jego sen do około 1,6 miesięcy był bardzo płytki i niespokojny. Syn ładnie mówi, powtarza nowe słowa i formułuje zdania.

Potrafi przez przeszło godzinę układać różne puzzle, nawet 60-elementowe. Rozpoznaje kolory, nawiązuje kontakt wzrokowy. Problem stanowią napady złości, wpada wtedy w szał. Na przykład, gdy wychodzę do pracy, zaczyna płakać, później krzyczy, ciągnie mnie, zaczyna rzucać się na ziemię. Nie docierają do niego słowa, nie reaguje na nikogo. Uderza inne osoby w najbliższym otoczeniu, wygina się. Ostatnio te ataki zdarzają się prawie codziennie. Babcia, która się nim opiekuje, jest przerażona, bo ostatni napad złości trwał przeszło 1,5 godziny. Gdy atak się kończy, syn jest zmęczony, sam wyciera oczy i się np. przytula i nie wie, czemu tak robił. Na co dzień jest bardzo pogodny i uśmiechnięty. Proszę o pomoc, bo nie wiem czy szukać pomocy dalej, czy martwię się nad wyrost.

Magdalena
dr Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

Pedagog specjalny

dr Agnieszka Sokołowska

Odpowiedź:

Dzień dobry,


jeżeli badanie neurologiczne nie przyniosło żadnych wyjaśnień takich zachowań dziecka i wykluczyło występowanie napadów epileptycznych, uważam, że warto zasięgnąć opinii specjalistów innych dziedzin. Jeżeli w dalszy ciągu obserwuje Pani wzmożone napięcie mięśniowe i/lub drgawki proszę skontaktować się fizjoterapeutą NDT Bobath. W sprawie gwałtownych reakcji dziecka na separację z mamą warto skonsultować się z dobrym psychologiem.


Być może warto przyjrzeć się temu, jak ukształtował się proces symbiozy i separacji. Przy nadmiernej złości może warto skorzystać np. z metody terapeutycznej  jak np. Racjonalna Terapia Zachowania, ale z uwzględnieniem wieku dziecka.


Agnieszka Sokołowska

Zobacz inne porady w tematyce: problemy z zachowaniem, złość, agresja, histeria

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Wspólne czytanki na dobranoc powinny stanowić obowiązkowy punkt w harmonogramie dnia każdej rodziny. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego, przedstawiamy korzyści płynące z czytania maluchom przed...  

Wideorecenzja na Czasie

Niemożliwi detektywi

Niemożliwi detektywi

Wszystkich fanów detektywistycznych historii zapraszamy do obejrzenia naszej nowej wideorecenzji!  

Nowinki

Nie bój sie ratować życia!

Nie bój sie ratować życia!

Zastanów się, co zrobisz, kiedy będziesz uczestnikiem wypadku na drodze. Czy będziesz potrafił pomóc? Pamiętaj, że pierwsze 5 minut...  
A ja chcę być pewny siebie

A ja chcę być pewny siebie

Konsekwentną pewność siebie, powinna być adekwatna wtedy niesie za sobą szereg korzyści  

Temat na czasie

Dlaczego warto inwestować w zabawki interaktywne?

Dlaczego warto inwestować w zabawki interaktywne?

Mądrzy rodzice wiedzą, że w dzisiejszych czasach warto inwestować w zabawki, które mają pozytywny wpływ na rozwój ich pociechy.  
Advertisement

W domu z dzieckiem

Boże Narodzenie1 Prezenty1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018