Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Chłopiec 2 lata 8 miesięcy - częste napady złości, ciągle choruje i lekarze nie znają przyczyny

Witam,

chciałam przedstawić problem, który zaczął mocno wpływać na funkcjonowanie całej naszej rodziny. Od czasu porodu u syna zauważyłam dziwne zachowanie, wymagał ciągłej mojej obecności. W pozycji leżącej, np. podczas spacerów w wózku, bardzo płakał, napinał całe ciało. Podróże autem były istna walką o to, by się wyciszył i uspokoił. Byliśmy pod kontrolą neurologa. Po drugim obowiązkowym szczepieniu syn dwukrotnie dostał podczas karmienia drgawek kończyn. Przeprowadzono badania, które wykluczyły padaczkę. Jednak jego sen do około 1,6 miesięcy był bardzo płytki i niespokojny. Syn ładnie mówi, powtarza nowe słowa i formułuje zdania.

Potrafi przez przeszło godzinę układać różne puzzle, nawet 60-elementowe. Rozpoznaje kolory, nawiązuje kontakt wzrokowy. Problem stanowią napady złości, wpada wtedy w szał. Na przykład, gdy wychodzę do pracy, zaczyna płakać, później krzyczy, ciągnie mnie, zaczyna rzucać się na ziemię. Nie docierają do niego słowa, nie reaguje na nikogo. Uderza inne osoby w najbliższym otoczeniu, wygina się. Ostatnio te ataki zdarzają się prawie codziennie. Babcia, która się nim opiekuje, jest przerażona, bo ostatni napad złości trwał przeszło 1,5 godziny. Gdy atak się kończy, syn jest zmęczony, sam wyciera oczy i się np. przytula i nie wie, czemu tak robił. Na co dzień jest bardzo pogodny i uśmiechnięty. Proszę o pomoc, bo nie wiem czy szukać pomocy dalej, czy martwię się nad wyrost.

Magdalena
Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

Pedagog specjalny

Agnieszka Sokołowska

Odpowiedź:

Dzień dobry,


jeżeli badanie neurologiczne nie przyniosło żadnych wyjaśnień takich zachowań dziecka i wykluczyło występowanie napadów epileptycznych, uważam, że warto zasięgnąć opinii specjalistów innych dziedzin. Jeżeli w dalszy ciągu obserwuje Pani wzmożone napięcie mięśniowe i/lub drgawki proszę skontaktować się fizjoterapeutą NDT Bobath. W sprawie gwałtownych reakcji dziecka na separację z mamą warto skonsultować się z dobrym psychologiem.


Być może warto przyjrzeć się temu, jak ukształtował się proces symbiozy i separacji. Przy nadmiernej złości może warto skorzystać np. z metody terapeutycznej  jak np. Racjonalna Terapia Zachowania, ale z uwzględnieniem wieku dziecka.


Agnieszka Sokołowska

Zobacz inne porady w tematyce: problemy z zachowaniem, złość, agresja, histeria


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
30 porad jak być jeszcze lepszym tatą

30 porad jak być jeszcze lepszym tatą

Jak stać się jeszcze lepszym ojcem dla swojego dziecka? Czy istnieje na to gotowy przepis?  

Nowinki

Metody prowadzenia zajęć korekcyjnych w przedszkolu

Metody prowadzenia zajęć korekcyjnych w przedszkolu

Gimnastyka korekcyjna w przedszkolu wymaga stosowania metody spójnej i zindywidualizowanej.  
7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

Umiłowanie i szacunek do Ojczyzny powinno wpajać się dziecku już od najmłodszych lat. Najlepiej poprzez zabawę, odkrywanie nowych, ciekawych...  

Akcja Na Czasie!

Jeśli chcesz, żeby to Twoje dziecko zostało nową gwiazdą bestsellerowej serii, wyślij zdjęcia na adres: magicznedrzewo@znak.com.pl wraz ze zgodą na udział w sesji i wykorzystanie wizerunku na...  

W domu z dzieckiem

Aktywne dziecko1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018