Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Nieposłuszny 2,4-latek

Dzień dobry,

syn (2 lata, 4 miesiące) ma momenty, w których robi wszystko na złość, np. przewraca krzesła, zawija się i ciągnie zasłony, zrzuca torby z zakupami, odkręca wodę w wannie. Poprzedza to uśmiechem, gdy psoci i po też się śmieje i patrzy na nas, jakby robił to specjalnie. Zauważyłem takie zachowanie np. gdy zacznie się nudzić lub gdy ktoś wejdzie. Próbowałam nie reagować, ale mógł sobie krzywdę zrobić krzesłami do góry nogami czy obniżonym już karniszem. Mówię, że nie wolno - też nie przerywa. Ostatnim razem zabieram go do drugiego pokoju i siedzi na tapczanie ze mną chwilę. Ale nie wiem, z czego to wynika do końca i jak reagować. Czemu nas nie słucha? Są momenty przeciwne, gdy super się bawi. Jak się powie: idziemy np. do kuchni, do łazienki rączki umyć - to bez problemu.

Mama P.
Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

Pedagog specjalny

Agnieszka Sokołowska

Odpowiedź:

Dzień dobry,


Pani dziecko jest jeszcze bardzo małe i wymaga umiejętnego prowadzenia. Dodatkowo jest w wieku tzw. przekory dwulatka. To, że niepożądane zachowania pojawiają się szczególnie wtedy, kiedy są dodatkowe bodźce w postaci zamieszania spowodowanego wizytą gości czy też rozpakowywaniem zakupów potwierdza, że nie są to jego stałe zachowania ani jedyne, jakie ma do zaproponowania. Błędem byłoby niereagowanie - nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale i wychowawczych, także dobrze, że Pani reaguje. Krótkie komunikaty typu: "nie wolno" to dobre rozwiązanie, ale muszą one być połączone z konsekwentnym zachowaniem rodziców. Oznacza to, że w Państwa domu - w sposób czytelny dla dziecka - powinny być stosowane nagrody za dobre zachowanie oraz brak nagród, gdy zachowanie jest niewłaściwe. Powinni Państwo wprowadzić tabelę dobrego zachowania z obrazkami i nagrodami za zebranie określonej liczy znaczków oraz bardzo, bardzo chwalić, kiedy mały zachowuje się dobrze. Polecam Pani książki takie jak np.  R. Mah "Łatwe sposoby na trudne dziecko" czy T. Gordon "Wychowanie bez porażek". Jeśli wprowadzą Państwo określone, stałe zasady w połączeniu z odpowiednim sposobem mówienia do synka, jego zachowanie zmieni się. Proszę jednak nie spodziewać się cudu. Zmiana zachowania dziecka to tygodnie, a nie kilka dni. Ze względu na wiek chłopca, proszę też przygotować się do pójścia do przedszkola.


Serdecznie pozdrawiam
Agnieszka Sokołowska

Zobacz inne porady w tematyce: problemy z zachowaniem, bunt dwulatka


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal czasdzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

CzasDzieci Recenzuje

CzasDzieci Recenzuje

Kuba niedźwiedź. Historie z Gawry

Kuba niedźwiedź. Historie z Gawry

Książka jakiej jeszcze nie było ? i w tym górnolotnym stwierdzeniu nie ma ani trochę przesady!  

Nowinki

Tydzień z Charakterami - dzień czwarty

Tydzień z Charakterami - dzień czwarty

Wydanie tabletowe to więcej niż wydanie papierowe  
Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny

Zapis czatu z ekspertem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Najciekawsze pytania i odpowiedzi...  

Książka Na Czasie

Książeczka HOKUS-POKUS! Zwierzaki w zasięgu wzroku to gwarancja doskonałej, kreatywnej zabawy. Odkrywanie obrazków, szukanie odpowiedzi na zadane pytania, wskazywanie ?nieproszonego gościa?, rozwiązywanie...  

Konkurs na Czasie

Poznajcie Popelki wyjątkowe futrzaste stworki pełne pozytywnej energii, które od marca można spotkać na kanale POLSAT JimJam. Z tej okazji POLSAT JimJam zaprasza wszystkie dzieci do udziału w konkursie.  

W domu z dzieckiem

Robico1 Knock Nocky1 Gry Nasza Księgarnia1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Pierwsze Książeczki1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018