Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Nieposłuszny 2,4-latek

Dzień dobry,

syn (2 lata, 4 miesiące) ma momenty, w których robi wszystko na złość, np. przewraca krzesła, zawija się i ciągnie zasłony, zrzuca torby z zakupami, odkręca wodę w wannie. Poprzedza to uśmiechem, gdy psoci i po też się śmieje i patrzy na nas, jakby robił to specjalnie. Zauważyłem takie zachowanie np. gdy zacznie się nudzić lub gdy ktoś wejdzie. Próbowałam nie reagować, ale mógł sobie krzywdę zrobić krzesłami do góry nogami czy obniżonym już karniszem. Mówię, że nie wolno - też nie przerywa. Ostatnim razem zabieram go do drugiego pokoju i siedzi na tapczanie ze mną chwilę. Ale nie wiem, z czego to wynika do końca i jak reagować. Czemu nas nie słucha? Są momenty przeciwne, gdy super się bawi. Jak się powie: idziemy np. do kuchni, do łazienki rączki umyć - to bez problemu.

Mama P.
Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

Pedagog specjalny

Agnieszka Sokołowska

Odpowiedź:

Dzień dobry,


Pani dziecko jest jeszcze bardzo małe i wymaga umiejętnego prowadzenia. Dodatkowo jest w wieku tzw. przekory dwulatka. To, że niepożądane zachowania pojawiają się szczególnie wtedy, kiedy są dodatkowe bodźce w postaci zamieszania spowodowanego wizytą gości czy też rozpakowywaniem zakupów potwierdza, że nie są to jego stałe zachowania ani jedyne, jakie ma do zaproponowania. Błędem byłoby niereagowanie - nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale i wychowawczych, także dobrze, że Pani reaguje. Krótkie komunikaty typu: "nie wolno" to dobre rozwiązanie, ale muszą one być połączone z konsekwentnym zachowaniem rodziców. Oznacza to, że w Państwa domu - w sposób czytelny dla dziecka - powinny być stosowane nagrody za dobre zachowanie oraz brak nagród, gdy zachowanie jest niewłaściwe. Powinni Państwo wprowadzić tabelę dobrego zachowania z obrazkami i nagrodami za zebranie określonej liczy znaczków oraz bardzo, bardzo chwalić, kiedy mały zachowuje się dobrze. Polecam Pani książki takie jak np.  R. Mah "Łatwe sposoby na trudne dziecko" czy T. Gordon "Wychowanie bez porażek". Jeśli wprowadzą Państwo określone, stałe zasady w połączeniu z odpowiednim sposobem mówienia do synka, jego zachowanie zmieni się. Proszę jednak nie spodziewać się cudu. Zmiana zachowania dziecka to tygodnie, a nie kilka dni. Ze względu na wiek chłopca, proszę też przygotować się do pójścia do przedszkola.


Serdecznie pozdrawiam
Agnieszka Sokołowska

Zobacz inne porady w tematyce: problemy z zachowaniem, bunt dwulatka

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Konkurs na czasie

Wakacyjny konkurs z Danusią

Wakacyjny konkurs z Danusią

Dom Spotkań z Historią i CzasDzieci.pl zapraszają do udziału w konkursie. Wakacje się kończą, ale nie kończą się letnie wspomnienia. Podzielcie się z nami najpiękniejszymi wakacyjnymi przygodami.  

Nowinki

Jak nie zepsuć dziecka w Święta?

Jak nie zepsuć dziecka w Święta?

Anna Wilczyńska, psycholog i dyrektor Akademii Przyszłości, siostrzanego programu Szlachetnej Paczki, podsuwa proste rozwiązania, jak uczyć...  
Dress code dla dzieci. Czy w ogóle istnieje?

Dress code dla dzieci. Czy w ogóle istnieje?

Czy zdarza się Wam mieć wątpliwości jak strój wybrać na konkretną okazję? A jak często zastanawiacie się nad stosownością ubioru...  

Ważna sprawa

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Gdy szkolna wyprawka jest gotowa i czeka na rozpoczęcie roku, koniecznie zadbajcie również o ubezpieczenie swojej pociechy od następstw nieszczęśliwych wypadków (ubezpieczenie NNW).  
Advertisement

Poradnik rodzicielski

Różnorodność i wielozadaniowość tabletu

Różnorodność i wielozadaniowość tabletu

Do czego tak naprawdę służy tablet? Jakie funkcje spełnia? Dlaczego posiadanie tabletu ułatwia wykonywanie wielu czynności?  

W domu z dzieckiem

Ubezpieczenie dzieci1 BacktoSchool1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018