Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Mowa

Witam,

moja 19-miesięczna córeczka nie mówi. Naśladuje dźwięki zwierząt, ale niezbyt dokładnie. Potrafi wskazać dane zwierzątko na obrazku, rozumie polecenia. Gdy coś chce, wskazuje daną rzecz palcem i kiwa głową na tak, gdy nie chce, kręci głową na nie i mówi E. Kontakt wzrokowy bardzo dobry. Była rehabilitowana ze względu na wzmożone napięcie mięśniowe-obwodowo.

W układance potrafi dopasować zwierzątko do odpowiedniego otworu z takim samym zwierzątkiem. Ale czasami jak coś jej się uda lub się z czegoś cieszy, bije brawo. Kupiłam program "Słucham i uczę się mówić", ale jest walka - ona nie chce słuchawek. Jak mam jej pomóc?:-(

Magdalena
dr Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

Pedagog specjalny

dr Agnieszka Sokołowska

Odpowiedź:

Dzień dobry,


to, że Pani osiemnastomiesięczna córeczka rozumie i adekwatnie reaguje na mowę, to już dużo. Faktycznie w tym wieku jej słownictwo powinno już przekraczać etap wyrazów dźwiękonaśladowczych i zmierzać w kierunku formułowania prostych zmian.


Program profesor Cieszyńskiej to dobry wybór. Zanim jednak zacznie Pani pracę sama, proszę udać się po poradę jak to robić do certyfikowanego terapeuty pracującego metodą krakowską. Takie gabinety są chyba już w każdym większym mieście. Jeśli nie uda się jednak Pani skorzystać z takiej pomocy, proponuję udać się do dobrego logopedy, a najlepiej neurologopedy, specjalizującego się po prostu w pracy z małymi dziećmi. Zamiast próbować coś zrobić po omacku, proszę uzyskać rzetelne informacje jak to robić.


Działa Pani w dobrym momencie, nie można już zwlekać z rozwojem mowy, także absolutnie proszę się nie zniechęcać.


Serdecznie życzę powodzenia!
Agnieszka Sokołowska


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Wideorecenzja na Czasie

Max. Kot detektyw

Max. Kot detektyw

Zupełnie nowy detektyw - Max. Kot detektyw! Zobaczcie i posłuchajcie co o Maxie opowie Wam Ania!  

Ferie na Czasie

Jeśli zarówno Wy, jak i dzieciaki macie ochotę na solidną dawkę śmiechu, a także wzruszające opowieści o przyjaźni, nie przegapcie nowych propozycji Multikina.  

Nowinki

Czym skorupka za młodu… czyli cykl artykułów o tym jak wychować CZŁOWIEKA SUKCESU. Część 3.

Czym skorupka za młodu… czyli cykl artykułów o tym jak wychować CZŁOWIEKA SUKCESU. Część 3.

W tym artykule zaprezentuję aspekt motywacji, motywacji osiągnięć oraz kreatywne pomysły na to, jak je kreować i rozwijać u pociech.  
Wystarczająco dobry rodzic

Wystarczająco dobry rodzic

Dla relacji z dzieckiem warto być trochę leniwym rodzicem. Po pierwsze po to, by mniej pracując mieć czas na bycie z rodziną, po drugie,...  

Temat na Czasie

Poznajcie historię Oli

Poznajcie historię Oli

Ola próbowała też chyba każdej diety, jednak bez rezultatów. Była załamana: po pierwszych pozytywnych efektach waga zawsze wracała, dziewczynka potrzebowała profesjonalnej pomocy.  

Temat na Czasie

Dlaczego jestem postrzegany jako "inny"?

Dlaczego jestem postrzegany jako "inny"?

Mama Wojtka nie zdawała sobie sprawy, że konsekwencje otyłości jej syna pociągają za sobą tak poważne problemy zdrowotne i społecznościowe.  

W domu z dzieckiem

Odchudzamy dzieci1 Gry Nasza Księgarnia1 Chłopiec z burzy1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019