Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Zachowanie 7-latka

Witam serdecznie,

mam mały problem. Mam dwóch synów, jeden ma 16 lat, zawsze bardzo dobrze się uczył i uczy. Drugi syn ma 7 lat. Od pewnego czasu jest
nieposłuszny. Ja, jako matka, zawsze bawię się z nim, w wolnej chwili gramy np. w Monopoli, na spacer chodzimy, mąż gra w piłkarzy z synem. Syn nie chce odrabiać lekcji ze szkoły, ciągle mówi, że jest zmęczony, że później odrobi, także nie chce jeść, mówi zawsze, że nie jest głodny. Nawet wieczorem przy wspólnej modlitwie nie chce uklęknąć na parę minut, bo jest zmęczony. Zawsze jak siedzi przy stole to ręką podpiera głowę, zawsze. Mój syn chodzi do nauczycielki na język polski raz w tygodniu, to także u Pani nauczycielki w domu też podpiera głowę ręką. On chodzi na język polski, bo od 13 lat mieszkamy w Irlandii. Dziś kolega mojego syna był u nas i spokojnie siedział przy stole, a mój syn wszystko robił żeby jego znajomy na niego patrzył i się śmiał. Ja z mężem bardzo się staramy o nasze dzieci. Ale z synem drugim już nie dajemy rady. Nie mamy zamiaru jego bić. Syn także mi mówi, że przeszkadzam jemu w życiu, że marnuję jego życie, więc spokojnie go zapytałam, dlaczego tak myśli, to odpowiedział znowu "marnujesz mi życie". Nie rozumiem tego, bo staram się jak mogę. Jeśli Pani psycholog może coś do mnie napisać, to bardzo to uszanuję i dziękuję bardzo.

Kasia
Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

Pedagog specjalny

Agnieszka Sokołowska

Odpowiedź:

Dzień dobry,


żeby pomóc chłopcu i Państwu warto byłoby dotrzeć do prawdziwych źródeł problemów Państwa synka. Mogą być one bardzo złożone. On sam może ich nie znać lub nie umieć o nich opowiedzieć. Proszę pamiętać, że ma tylko 7 lat i to jest jeszcze małe dziecko. Pomiędzy Państwa synami jest duża różnica wieku, co w wielu rodzinach nieświadomie sprawia, że młodsze dziecko traktowane jest jakby było starsze niż jest w rzeczywistości, a tym samym stawiane są mu zbyt wygórowane wymagania. O ile jeszcze w sferze nauki niektóre dzieci sobie z tym radzą, o tyle w sferze emocji i funkcjonowania społecznego już nie. Warto się temu przyjrzeć.


Ponieważ synek sygnalizuje, że jest nieustająco zmęczony i nie jest w stanie podołać żadnym obowiązkom, koniecznie muszą Państwo udać się z nim do lekarza pediatry i wykonać serię badań, które pozwolą dowiedzieć się, czy jest zdrowy. Może oczywiście być tak, że on manifestuje zmęczenie, by uniknąć obowiązków, które uważa za żmudne czy nudne, ale absolutnie nie można poprzestać na takim założeniu. Być może rozwija się jakaś choroba, o której nikt nie wie. Badania medyczne są konieczne. Proszę zrobić szczegółowy wywiad u lekarza.


Kolejna rzecz to zachowanie przy koledze mające na celu zwrócenie na siebie uwagi. To typowe zachowanie chłopców o obniżonej samoocenie społecznej. Proszę porozmawiać z wychowawcami i psychologiem szkolnym i dowiedzieć się, jakie są ich obserwacje na temat funkcjonowania dziecka w grupie rówieśniczej. Może ktoś mu dokucza? Może ktoś się śmieje? Może nie idzie mu z lekcjami tak dobrze jak innym?


Kiedy zbiorą Państwo te wszystkie informacje - wyniki badań medycznych, wywiad ze szkoły, analizę własnych zachowań w domu, proszę udać się na konsultacje do psychologa rodzinnego lub dziecięcego. Otrzymają Państwo konkretne wskazówki, co można zrobić, by zachowania synka zmieniły się na lepsze i by można było mu pomóc tak, żeby jego relacje z innymi były dobre, a nie utrwalały się negatywne.


Polecam również lekturę książki Faber Mazlish "Jak mówić, by dzieci nas słuchały. Jak słuchać, by dzieci chciały do nas mówić".


Serdecznie pozdrawiam
Agnieszka SokołowskaLubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Temat na Czasie

Zanim przyjmiesz nianię

Zanim przyjmiesz nianię

Praca bardzo często ogranicza czas spędzany wspólnie z dziećmi. W czasie wakacji nie zawsze można liczyć na codzienną opiekę instytucji państwowych. Wtedy pozostaje nam poszukać kogoś, kto...  

Lato na Czasie

Aktywna wycieczka - dokąd się wybrać?

Aktywna wycieczka - dokąd się wybrać?

Wycieczka z dzieciakami powinna zaspokajać nie tylko ich zapotrzebowanie na aktywność fizyczną, ale i ciekawość.  

Nowinki

Pielęgnacyjne wpadki

Pielęgnacyjne wpadki

Delikatna skóra Twojego maluszka szybko może ulegnąć podrażnieniom. Ich przyczyna bardzo często są błędy w pielęgnacji.  
Pierwszego września wspieraj swoje dziecko!

Pierwszego września wspieraj swoje dziecko!

Dowiedz się, jak ułatwić mu pierwsze dni w szkolnej ławie.  

Premiery kinowe na Czasie

2018 w kinie

2018 w kinie

Kolejne 20 filmów dla dzieci, które trzeba zobaczyć! Sprawdźcie sami co czeka Was w kinie od lipca 2018! Wpisujcie w kalendarz, żeby nie przegapić!  

Konkurs na Czasie

Kto Ty jesteś?

Kto Ty jesteś?

Kto ty jesteś? - To projekt artystyczny skierowany do dzieci, które zapraszamy do dialogu z artystami, do ekspresji artystycznej, ale także do chwili refleksji. W ramach projektu odbędzie się szereg...  

W domu z dzieckiem

Aktywne dziecko1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018