Warszawa

Porady naszych Ekspertów

2 lata 3 miesiące - prawie nic nie mówi

Witam serdecznie! Mój synek ma 2 latka i 3 miesiące i prawie nic nie mówi, tzn.ba-ba, ma-ma, ga-ga ,ja-ja,eo-eo, aga-aga, mówi to ciągiem. Wszystko rozumie, o co go poproszę to przyniesie i zrobi. W ciąży brałam fenoterol i relanium, poród był w 38 tyg. ciąży. Maluszek ważył 2,5 kg. dostał 10 punktów. Po miesiącu wylądowaliśmy w szpitalu na zapalenie oskrzeli, w czasie pobytu zrobiono usg główki, bo mały miał drżące rączki. Okazało się, że jest po przebytym niedotlenieniu. Ostatnie badanie USG było robione 13.09.2007. Wnioski po badaniach to obraz z cechami ekspozycji na niedotlenienie oraz stan po IVH II sin,I dx.tendencja do stabilizacji. Byliśmy u neurologa i stwierdził, że dziecko rozwija się prawidłowo. Zmiany po niedotlenieniu były większe po lewej stronie. Jest dzieckiem uśmiechniętym i bardzo lubi przebywać z dziećmi. Jeszcze nie chodzi do przedszkola. Gdy powiem, że idziemy spać to gasi telewizor, pokazuje aby odłożyć pilot na półeczkę, zgasić światło i biegnie do swojego pokoju,. Jak powiem, że idziemy na spacerek, to wyciąga moje ubranie z szafy i przynosi swoje, pilnuje czy mam spakowaną jego herbatkę, jak wychodzimy wszyscy to pokazuje nam buty itp. Jeszcze do niedawna nie potrafił pokazać języczka, a teraz robi to bez problemu... nie chcę pisać za dużo, bo nie wiem, czy to są istotne rzeczy. Gdyby brakowało jakiś informacji to wtedy odpiszę. Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję za odpowiedź.

Pytanie przysłała pani Danusia
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Danusiu,

niedotlenienie lewej półkuli mózgu ma zasadniczy wpływ na nabywanie systemu językowego. Proszę rozpocząć stymulację programem E. Wianeckiej "Słucham i uczę się mówić" (www.arson.pl, oraz "Kocham czytać" (www.we.pl)

Pozdrawiam serdecznie
Jagoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: stymulacja rozwoju mowy, nauka czytania

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć