Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Mądry 3-latek nie chce mówić

Witam,

moja córka w styczniu 2018 będzie mieć 3 latka. Mała prawie w ogóle nie mówi. Jest bardzo inteligenta, rozumie wszystko. Nie woła siusiu, tylko sama idzie na ubikację, załatwi się, podetrze pupę oraz spłucze po sobie, a po wszystkim umyje rączki. Jeśli coś ma jeść to wyjmuje talerzyk oraz uszykuje sztućce. Sama sobie potrafi nalać picie do kubeczka. Jak idzie do sklepu, to wkłada produkty do koszyczka, a później wykłada wszystko na taśmę. Jednak nie potrafi mówić. Na kota mówi "miau", na psa "hau", na picie "tutu", na jedzenie "am am". Umie powiedzieć "co to?" oraz baba, dziadzia, ciocia, wuja, tata, mama. Jak się złości, to krzyczy "nie to" oraz "ja chcę to". To wszystko, co potrafi powiedzieć. Czy powinnam się martwic?

Natalia
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Odpowiedź:

Szanowna Pani Natalio,

 

rozwój mowy Pani Córeczki jest znacznie opóźniony. Przede wszystkim powinna Pani niezwłocznie zgłosić się z Córeczką do specjalisty, ponieważ brak rozwoju mowy negatywnie wpływa na rozwój intelektualny, społeczny i emocjonalny dziecka. Listę terapeutów pracujących Metodą Krakowską® znajdzie Pani na stronie http://www.szkolakrakowska.pl. Oprócz tego, proszę jak najszybciej rozpocząć stymulację rozwoju mowy Córeczki w domu, poprzez program słuchowy „Słucham i uczę się mówić” (dziecko musi słuchać codziennie, koniecznie w słuchawkach) oraz serię „Kocham czytać”, która stymuluje spontaniczne wypowiedzi. Z otoczenia Córeczki należy wyeliminować wszelkie stymulacje prawopółkulowe (radio, komputer, smartfon, tablet, zabawki dźwiękowe, telewizję – także gdy jest ona tylko w tle, a dziecko nie patrzy na ekran), gdyż przez nie dziecko nie może słuchać mowy z otoczenia. Pozostałe techniki stymulacji rozwoju mowy dziecka pokaże Pani terapeuta.

 

Pozdrawiam

Katarzyna BiernackaLubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Temat na Czasie

Otyłość wśród dzieci — jak z nią walczyć?

Otyłość wśród dzieci — jak z nią walczyć?

Polskie dzieci należą do najszybciej tyjących w całej Europie. Liczba dzieci z nadwagą w ciągu ostatniej dekady wzrosła o 100 %.  

Temat na Czasie

12 zaskakujących sposobów na to, by zaoszczędzić na dziecięcych rzeczach

12 zaskakujących sposobów na to, by zaoszczędzić na dziecięcych rzeczach

Twój mały Skarb nie musi kosztować Cię fortuny. Oto kilka pomysłów jak rozsądnie wydawać pieniądze i zaoszczędzić bez konieczności skąpienia.  

Nowinki

Jak rozpoznać autyzm?

Jak rozpoznać autyzm?

Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju. Szacuje się, że cierpi na nie co 100 osoba. Łatwo więc wyliczyć, że w Warszawie żyje ok. 20 000...  
Ćwiczenie mięśni brzucha w ciąży

Ćwiczenie mięśni brzucha w ciąży

Otóż, drogie Mamy w ciąży! Mięśnie brzucha ćwiczyć można, a nawet trzeba. Dlaczego?  
10 wartości jakie powinnaś przekazać dziecku, aby wyrosło na superbohatera!

10 wartości jakie powinnaś przekazać dziecku, aby wyrosło na superbohatera!

Co powinien wiedzieć i czym się kierować w życiu maluch, aby wyrósł na wartościowego i mądrego człowieka  

Konkurs na Czasie

Kto Ty jesteś?

Kto Ty jesteś?

Kto ty jesteś? - To projekt artystyczny skierowany do dzieci, które zapraszamy do dialogu z artystami, do ekspresji artystycznej, ale także do chwili refleksji. W ramach projektu odbędzie się szereg...  

W domu z dzieckiem

Aktywne dziecko1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018