Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

7-latek i jego strachy

Witam,

Kubuś, mój syn, ma 7 lat i ma też kilka uciążliwych lęków. Najgorszym jego lękiem są owady, pszczoły, biedronki i wszystko, co lata. W szkole potrafi przesiedzieć 2 godziny na korytarzu, ponieważ do klasy wleciała pszczoła. Wychowawczyni Kuby nie umie sobie z nim poradzić. W domu jak coś zauważy, to po prostu wychodzi z krzykiem do drugiego pokoju i tam siedzi.

Drugim mniej gorszym lękiem jest wstydliwość. Strasznie wstydzi się przebierać przy kimś. W szkole na WF-ie idzie do łazienki i tam się przebiera, w domu też. Boi się zwierząt, psów najbardziej. Dziś w szkole powiedział Pani, że nienawidzi zwierząt, choć wie o nich bardzo dużo z książek. I znów Pani do mnie dzwoni, że Kuba jej rozwalił lekcje, bo musiała mu tłumaczyć, czemu zwierzęta są fajne. Rozmawialiśmy z Kubusiem, staraliśmy się go zrozumieć, ale nie dajemy już rady. Byliśmy raz w poradni, ale po rozmowie w poradni nic się nie zmieniło. Może Pani ma większe doświadczenie w tej sprawie i poradzi, co mamy robić, jak rozmawiać z Kubą.

Agnieszka
Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

Pedagog specjalny

Agnieszka Sokołowska

Odpowiedź:

Dzień dobry,


lęk jest trudny do przepracowania zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Dzieje się tak dlatego, że jest irracjonalny. U jego podłoża leżą silne emocje i niestety samo rozmawianie, próby przekonania do racjonalnych argumentów nie są w stanie pomóc na tyle, by problem zniknął. Praca z dzieckiem lękowym wymaga cierpliwości.


Ze wszech miar byłoby najlepiej, gdyby znaleźli się Państwo całą rodziną pod opieką dobrego psychoterapeuty (mam na myśli kilkumiesięczną, systematyczną pracę, nie pojedynczą wizytę jak ta w poradni).


Efekt przyjdzie dopiero wtedy, kiedy mały przekona się (ale nie tylko usłyszy od dorosłych, sam musi to dostrzec), że jego lęki nie są aż tak straszne jak uważał i będzie potrafił sobie poradzić, gdyby rzeczywiście wystąpiło jakieś zagrożenie. Jeżeli nie mogą Państwo pracować z psychoterapeutą, proszę na co dzień mniej tłumaczyć, a bardziej wskazywać konkretne rozwiązania. Ponieważ dziecko jest małe, należy to robić nie wprost, lecz posługując się różnymi ćwiczeniami i metaforą.


Proszę na przykład opowiadać o wyimaginowanych sytuacjach, np. słyszałam kiedyś o takim chłopcu, któremu przydarzyło się ... i on wtedy zrobił tak i tak. Ciekawe, nie? Co myślisz o jego pomyśle?


Świetnie, jeśli będą Państwo opowiadać historie typu: kiedy byłam mała...., kiedy moja mama była mała....,  moja najbliższa przyjaciółka w dzieciństwie...., pewnego razu, gdy twój tata miał pięć lat.... itp. Dzieci to uwielbiają i łatwiej im oswoić lęk, jeśli wiedzą, że ich bliscy też to zrobili.


Proszę wymyślać bajki, które będą pokazywać jak ktoś sobie poradził, jak bardzo się bał, a potem pokonał lęk dzięki swojej odwadze, podjął działanie i okazało się, że już się tak nie boi. Można narysować lęk w różnych fazach - jak jest teraz, jak chciałbym, żeby było, jaki on będzie, kiedy go pokonam. Taki rysunek najlepiej malować palcami farbami plakatowymi na dużych kartkach, każdy etap lęku osobno.


Proszę napisać bajkę terapeutyczną o dziecku, które się bało i zamykało w tym lęku i przez to popadało w coraz większe tarapaty. W czasie czytania (lub opowiadania z pamięci) proszę przerywać opowieść i zadawać synkowi pytania typu: Jak myślisz, dlaczego tak się stało? Co teraz może się wydarzyć? Dlaczego bohater tak zrobił? Czy mógł postąpić inaczej? Można zachęcać dziecko, by wymyśliło własną bajkę. Można znaleźć też przyjaciela - talizman, który będzie ściągał część strachu z dziecka, dawał mu wsparcie i zrozumienie. Może to być pluszowy miś lub pacynka, które będą mu towarzyszyć w domu, w szkolnym plecaku, na wyjeździe. Będzie to postać, która z nim posiedzi, kiedy ucieknie do drugiego pokoju.


Proszę być otwartym i elastycznym, pamiętać by pracować z tym tematem dookoła, nie wprost. Nie jest dobrze, jeśli każdą opowieść będzie dziecko identyfikowało ze sobą i mówiło: to o mnie, tak mówisz, bo jestem Twoim synkiem. Chodzi raczej o to, by przekonał się, że na całym świecie są ludzie, którzy się czegoś boją. Właściwie każdy się boi. Nie jest w tym sam. Ludzie różnie sobie radzą ze strachem. Są dobre i niedobre sposoby. Warto spróbować nauczyć się od innych jak pokonać strach i być silnym.


Powodzenia!
Agnieszka Sokołowska

Zobacz inne porady w tematyce: lęk, strach


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal czasdzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

Czas dla Ciebie

Kawowe SPA

Kawowe SPA

Trudno wyobrazić sobie udany poranek bez filiżanki dobrej, aromatycznej kawy. Ale czy wiesz, że Twój ulubiony napój i najlepszy poranny przyjaciel doskonale sprawdzi się jako kosmetyk? Podpowiadamy sprawdzone...  

Temat na czasie

Jesienne wieczory z książką

Jesienne wieczory z książką

Jak dobrze wykorzystać tę specyficzną porę roku, żeby stała się czymś więcej niż koniecznością, którą trzeba przetrwać?  

Nowinki

Nie bój sie ratować życia!

Nie bój sie ratować życia!

Zastanów się, co zrobisz, kiedy będziesz uczestnikiem wypadku na drodze. Czy będziesz potrafił pomóc? Pamiętaj, że pierwsze 5 minut po wypadku,...  
Październikowy numer magazynu GAGA

Październikowy numer magazynu GAGA

Październikowy numer magazynu GAGA już dostępny w sprzedaży w promocyjnej cenie 4,99 zł  

Warto tam być!

Otwarcie nowego sklepu Tosia.pl

Otwarcie nowego sklepu Tosia.pl

Podczas otwarcia przygotowaliśmy dla najmłodszych kącik z animatorkami i atrakcjami. Dla rodziców - aż 20% rabatu na cały asortyment! Zachęcamy również do skorzystania z symulatora dachowania!  

W domu z dzieckiem

Robico1 Dolce Gusto1 Niezapominajka1 Gry Nasza Księgarnia1 Kapitan Nauka1 Emi1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Domowa Akademia1 Doktor Misia1 Prezenty1

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2017