Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Pobudzenie seksualne dziecka

Witam,

moja córka ma obecnie 5 i pół roku, wieczorami, również w ciągu dnia, "ściska nogi" jak to nazywam. Mocno ściska uda i porusza nogami ocierając się w kroczu i w ten sposób pobudza się. Czasem wydaje przy tym dźwięki. Jak sama mówi lubi to robić, bo to przyjemne w "sisi". Bywa, że w ciągu tygodnia robi to z 5 razy. Nie przeszkadza jej, że ktoś inny jest w pokoju. Nie wiem czy to normalne, by dziecko w tym wieku już się interesowało takimi sprawami, czy lepiej udać się z nią do specjalisty.

Rozmawiałam z córką, by przestała lub przynajmniej ograniczała się, ale to daje efekt na krótko. Wiem, że krzyczeć nie można, bo nic to nie pomoże. Nie pamiętam, od kiedy córka zaczęła tak robić, ale trwa to bardzo długo, lecz teraz jest to bardzo nasilone. Bardzo proszę o podpowiedź czy to normalne zachowanie.

Pati
Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

Pedagog specjalny

Agnieszka Sokołowska

Odpowiedź:

Dzień dobry,


masturbowanie się przez małe dzieci może mieć rozmaite przyczyny. Rzeczywiście krzyczenie może tylko pogorszyć sprawę i wpędzić dziecko w poczucie winy, które może mieć skutki nawet w dorosłości. Zamiast tego lepiej delikatnie przekierowywać uwagę dziecka poprzez zainteresowanie go czymś innym. To oczywiście doraźne rozwiązanie. Tego rodzaju zachowania seksualne u dzieci bywają uzasadnione rozwojowo i wszystkie typowo rozwijające się dzieci zwykle między 4 a 5 rokiem życia interesują się narządami płciowymi i eksperymentują. Natomiast nie wszystkie dzieci manifestują takie zachowania publicznie. Jeśli tego rodzaju objawy są nasilone u dziecka do stopnia, który utrudnia rodzinne czy społeczne życie, warto zasięgnąć bezpośredniej porady seksuologa dziecięcego.


Agnieszka Sokołowska

Zobacz inne porady w tematyce: masturbacja dziecięca


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal czasdzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz
30 porad jak być fantastycznym rodzicem

30 porad jak być fantastycznym rodzicem

Można śmiało polecić kilka sprawdzonych sposobów na to, aby stać się rodzicem na medal. Takim, który może być z siebie dumny i z którego mogą być dumne jego pociechy.  

Nowinki

Poradnik na dni smutku i rozstania

Poradnik na dni smutku i rozstania

Dzieci, które przeżywają ból utraty bliskiej osoby, ale mogą przeżyć go w sobie i doznają w tym wsparcia, wychodzą często z tej sytuacji...  
Tydzień z Charakterami - dzień czwarty

Tydzień z Charakterami - dzień czwarty

Wydanie tabletowe to więcej niż wydanie papierowe  

Książka na Czasie!

Twój pierwszy kalendarz. Baw się, ucz, pamiętaj! Wydawnictwa OLIMP ma za zadanie przybliżyć maluchom miesiące i ważne daty, umiejętnie łącząc naukę z fascynująca zabawą. Wywołuje pozytywne...  

Warto tam być!

Weekend z Nelą i alpakami

Weekend z Nelą i alpakami

W programie m.in. wystawy psów, kotów, królików, kawii, zwierząt egzotycznych czy motyli. W specjalnej Strefie Peruwiańskiej z dziećmi spotka się natomiast Nela Mała Reporterka. Dziewczynka przedstawi...  

W domu z dzieckiem

Gry Nasza Księgarnia1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Pierwsze Książeczki1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018