CzasDzieci.pl - portal informacyjno rozrywkowy

Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Pobudzenie seksualne dziecka

Witam,

moja córka ma obecnie 5 i pół roku, wieczorami, również w ciągu dnia, "ściska nogi" jak to nazywam. Mocno ściska uda i porusza nogami ocierając się w kroczu i w ten sposób pobudza się. Czasem wydaje przy tym dźwięki. Jak sama mówi lubi to robić, bo to przyjemne w "sisi". Bywa, że w ciągu tygodnia robi to z 5 razy. Nie przeszkadza jej, że ktoś inny jest w pokoju. Nie wiem czy to normalne, by dziecko w tym wieku już się interesowało takimi sprawami, czy lepiej udać się z nią do specjalisty.

Rozmawiałam z córką, by przestała lub przynajmniej ograniczała się, ale to daje efekt na krótko. Wiem, że krzyczeć nie można, bo nic to nie pomoże. Nie pamiętam, od kiedy córka zaczęła tak robić, ale trwa to bardzo długo, lecz teraz jest to bardzo nasilone. Bardzo proszę o podpowiedź czy to normalne zachowanie.

Pati
Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

Pedagog specjalny

Agnieszka Sokołowska

Odpowiedź:

Dzień dobry,


masturbowanie się przez małe dzieci może mieć rozmaite przyczyny. Rzeczywiście krzyczenie może tylko pogorszyć sprawę i wpędzić dziecko w poczucie winy, które może mieć skutki nawet w dorosłości. Zamiast tego lepiej delikatnie przekierowywać uwagę dziecka poprzez zainteresowanie go czymś innym. To oczywiście doraźne rozwiązanie. Tego rodzaju zachowania seksualne u dzieci bywają uzasadnione rozwojowo i wszystkie typowo rozwijające się dzieci zwykle między 4 a 5 rokiem życia interesują się narządami płciowymi i eksperymentują. Natomiast nie wszystkie dzieci manifestują takie zachowania publicznie. Jeśli tego rodzaju objawy są nasilone u dziecka do stopnia, który utrudnia rodzinne czy społeczne życie, warto zasięgnąć bezpośredniej porady seksuologa dziecięcego.


Agnieszka Sokołowska

Zobacz inne porady w tematyce: masturbacja dziecięca


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal czasdzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

Temat na Czasie

Temat na czasie

Grudniowe smaki i zapachy

Grudniowe smaki i zapachy

Ten miesiąc poznaje się po smakach i zapachach. A gdyby tak iść tym tropem teraz, kiedy zastanawiamy się nad prezentami dla bliskich? To, co zrobimy własnymi rękami będzie smakować tylko jak miłość!  

Nowinki

Zadbaj o zdrowie i kondycję w każdym wieku!

Zadbaj o zdrowie i kondycję w każdym wieku!

O zdrowie warto zadbać w każdym wieku - to stwierdzenie może i banalne, ale prawdziwe. Nieważne, ile masz lat - 5, 30 czy 70 - inwestycja w...  
Tydzień z Charakterami - dzień pierwszy

Tydzień z Charakterami - dzień pierwszy

Poznaj sztukę dobrego życia z magazynem psychologicznym „Charaktery”. Sprawdź, dokąd może doprowadzić Cię podróż w nieznane!  

Okiem CzasDzieci.pl

Choinka na 7 sposobów

Choinka na 7 sposobów

Choinka wszystkim kojarzy się z wielkim iglastym drzewem obwieszonym światełkami i ozdobami. Co jeśli nie mamy na nie miejsca? Albo chcemy mieć...  

Temat na czasie

Dlaczego warto kupić dziecku zwierzaka...nie tylko pod choinkę!

Dlaczego warto kupić dziecku zwierzaka...nie tylko pod choinkę!

Zwierzę to najlepszy prezent dla każdego dziecka i inwestycja w jego przyszłość.  

Miejsce na czasie

Dziecięcy świat marzeń i inspiracji

Dziecięcy świat marzeń i inspiracji

Są takie dni, w których spełniają się dziecięce marzenia, a zwykłe popołudnia zamieniają się w niezapomnianą przygodę.  

W domu z dzieckiem

Prezenty1 Robico1 Dolce Gusto1 Niezapominajka1 Gry Nasza Księgarnia1 Kapitan Nauka1 Boże Narodzenie1 Domowa Akademia1 Doktor Misia1

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2017