Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

8-latek ciągle płacze

Witam,

mój 8-letni syn ciągle płacze, w domu, w szkole, jeśli tylko ktokolwiek zwraca mu uwagę, podniesie na niego głos, coś każe mu zrobić, a akurat nie ma na to ochoty - płacz. Rozmowa pouczająca - płacz. Czegoś nie może znaleźć - płacz. Coś mu nie wyjdzie - płacz. Dzieci w szkole śmieją się z niego, że jest beksą i syn znowu płacze. Tłumaczę, proszę, przytulam, chwalę za co tylko mogę żeby czuł się dowartościowany. Tłumaczę synowi, że takie ciągłe płakanie szkodzi mu, wcale nie pomaga, że czasem można płakać, ale nie ciągle i wszędzie, bo to mu nie pomoże, że jeżeli coś mu nie wychodzi, może poprosić o pomoc, a nie od razu płakać, że powinien porozmawiać o tym, co myśli, jeżeli jest mu źle, ale to niestety nie działa, syna nauczyciele bardzo lubią, jest grzeczny, bardzo miły i kulturalny, stara się nie sprawiać komuś przykrości, bardzo ładnie się wysławia i ma bardzo szeroki zakres słownictwa jak na swój wiek. Jest również bardzo szarmancki, lecz te wszystkie cechy zagłusza ciągły płacz - czy jest powód czy nie. Bardzo proszę o jakąś poradę, nie wiem, co mogłabym jeszcze zrobić żeby pomóc synowi w jakiś sposób to opanować.

Agnieszka
Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

Pedagog specjalny

Agnieszka Sokołowska

Odpowiedź:

Dzień dobry,


nie dziwię się, że martwią Panią takie reakcje syna. Rzeczywiście tak zachowujący się chłopcy nie mają lekkiego życia w grupie rówieśniczej i z powodu swojej płaczliwości często znajdują się na obrzeżu grupy, co nie jest dla nich dobre. Powodów takich zachowań może być kilka zaczynając od wrodzonej wrażliwości, a kończąc na silnie utrwalonej reakcji nawykowej.


Można oczywiście zrobić wiele, by zmienić taki sposób reagowania syna. Wymaga to kilku miesięcy konsekwentnej pracy, a więc przede wszystkim ogromnej cierpliwości i determinacji ze strony rodziców. Podstawowy błąd, jaki tu dostrzegam, polega na ogromnym skupieniu na tej płaczliwości. To tylko wzmacnia objaw. Im więcej z Państwa strony nieokazywania, że to jest problem (ale nie przemilczania, udawania, tylko ucinania tematu i odwracania uwagi na coś innego), tym szybciej sprawa minie. Towarzyszyć temu powinno wzmacnianie zasobów dziecka - tzn. nie komentuję sto razy, że płaczesz i nie powinieneś, nie tłumaczę itd., tylko czekam. A kiedy dziecko się uspokoi (a stanie się to z pewnością z powody braku "publiczności") mówię,: O fajnie, widzę, że już Ci przeszło, to choć bo czekam, żeby pobawić się z Tobą klockami lego (poczytać razem, ugotować coś lub żeby sam coś tam robił) - i to widzę, to chwalę, a tamto w miarę możliwości ignoruję, a kiedy pyta, odpowiadam, że czasem dzieci tak mają, ale z tego wyrastają i on właśnie wyrasta. Żeby to się udało, odczuwalne muszą być dla niego spokój i Państwa pewność, że przecież nic takiego się nie dzieje. Tu nie da się dziecka oszukać. Kiedy sprawy zaczną wyglądać lepiej, powinien też stopniowo poprawić się jego obraz w oczach innych chłopców.


Powodzenia!
Agnieszka Sokołowska

Zobacz inne porady w tematyce: problemy z zachowaniem, emocje, płacz


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal czasdzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

Temat na Czasie

10 kreatywnych zabaw na jesienną niepogodę

10 kreatywnych zabaw na jesienną niepogodę

Kiedy za oknem plucha, a na szaleństwa na białym puchu przyjdzie nam jeszcze poczekać warto pomyśleć o tym, jak umilić naszym pociechom jesienny czas.  

Temat na czasie

Jesienne wieczory z książką

Jesienne wieczory z książką

Jak dobrze wykorzystać tę specyficzną porę roku, żeby stała się czymś więcej niż koniecznością, którą trzeba przetrwać?  

Nowinki

Moje dziecko śpi z otwartą buzią

Moje dziecko śpi z otwartą buzią

Wielu rodziców zapytanych przez logopedę : „jak Państwa dziecko oddycha podczas snu... przez jamę ustną, czy przez nos?” odpowiada...  
O potrzebie zastosowania teorii motywacji osiągnięć wśród uczniów klas podstawowych

O potrzebie zastosowania teorii motywacji osiągnięć wśród uczniów klas podstawowych

Dzieci podczas zajęć spędzonych w szkole zazwyczaj udowadniają, że posiadają umiejętności albo starają się rozwijać umiejętności, o których...  

Warto tam być!

Otwarcie nowego sklepu Tosia.pl

Otwarcie nowego sklepu Tosia.pl

Podczas otwarcia przygotowaliśmy dla najmłodszych kącik z animatorkami i atrakcjami. Dla rodziców - aż 20% rabatu na cały asortyment! Zachęcamy również do skorzystania z symulatora dachowania!  

W domu z dzieckiem

Robico1 Dolce Gusto1 Niezapominajka1 Gry Nasza Księgarnia1 Kapitan Nauka1 Emi1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Domowa Akademia1 Doktor Misia1 Prezenty1

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2017