Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Czy to autyzm?

Dzień dobry,

jestem ciocią niespełna 2,5-letniej Amelii i jestem mocno zaniepokojona zachowaniem siostrzenicy. Amelka od urodzenia w zasadzie nie tolerowała innych osób, czyli: do 1,5 roku nie można nawet było do niej podejść, bo płakała i tuliła się do mamy. Nie wspomnę o jakiejkolwiek zabawie. Gdy przyjeżdżają do mnie lub gdziekolwiek indziej do rodziny zawsze był wielki płacz. Tak więc mimo starań nie miałam z nią w zasadzie kontaktu prawie żadnego. Obecnie ma 2 lata i 4 miesiące. Mówi tylko mama, tata, ciocia, ala, daj i moje. Wymusza spacery. Czasem sama mam ich dość, a Amelia nie wracałaby do domu. Niczym praktycznie się nie interesuje. Co bym nie wymyśliła, to mam wrażenie, że nie umie się z tego cieszyć, nawet z piłeczką w basenie. Ciągle potrzebuje mojej czy mamy obecności. W zasadzie przy prawie każdej czynności, czy to zabawa czy siedzenie, obojętnie. Nie bawi się sama. Nawet babki każe mi robić, sadza w wózku, ubiera, karmi. Mam wrażenie, że z ludzi robi sobie zabawki. Nie toleruje innych dzieci. Gdy wejdzie jakieś na plac zabaw, od razu wychodzi. Na plac zabaw nawet nie ma co iść, bo i tak praktycznie się nie bawi. Sypie dzieci piaskiem, gdy tylko się do mnie zbliża, zabiera, a wręcz wyrywa dzieciom swoje zabawki. Nie interesują jej nowe rzeczy. Zabawkami też prawie się nie bawi. Już nie wiem, co mam robić, aby sprawić jej przyjemność bądź czymkolwiek zająć. Brakuje mi pomysłów, a wręcz czasem jestem zirytowana. Nie wiem, co robić, bądź jak porozmawiać z mamą Amelii, bo mam wrażenie, że siostra nie widzi problemu i powtarza, że z tego wyrośnie. Ja jednak mam złe przeczucia. Czasem mam wrażenie, że Amelia nie chce słuchać albo nie słucha jak chce jej coś pokazać bądź wytłumaczyć. Rozmawiałam z siostrą, ale zarzuciła mi, że wytykam jej błędy. POMOCY! Z góry dziękuję.

Magdalena
Wiktoria Jaciubek - psycholog rodzinny

psycholog rodzinny

Wiktoria Jaciubek

Odpowiedź:

Szanowna Pani,

 

najlepszym sposobem, żeby sprawdzić, czy Pani siostrzenica przejawia zachowania ze spektrum autyzmu jest udanie się na badania. Odpowiednie badanie przeprowadzą specjaliści - psycholog i/lub pedagog w rejonowej poradni psychologiczno-pedagogicznej lub jednej z licznych organizacji pozarządowych, zajmujących się zagadnieniem autyzmu (w Poznaniu to np. Fundacja Fiona, Fundacja Synapsis, Fundacja ProFuturo). Aby dziecko zostało przebadane niezbędne są zgody rodziców lub opiekunów prawnych dziecka.

 

Z poważaniem

Wiktoria Jaciubek

Zobacz inne porady w tematyce: zaburzenie rozwoju, autyzm


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal czasdzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

Czas na Kawę

Przepis na sukces

Przepis na sukces

Niezależnie od tego jak rozumiesz słowo „sukces”, istnieje kilka uniwersalnych porad, które pomogą Ci osiągnąć zamierzone cele...  

Angielski dla dzieci

Nauka angielskiego z Picturebookami

Nauka angielskiego z Picturebookami

Ilustracja w procesie przyswajania przez dziecko nowych słów i znaczeń odgrywa ważną rolę. Rozbudza wyobraźnię oraz pomaga skojarzyć słowo z obrazem, a więc zrozumieć jego znaczenia w różnych kontekstach,...  

Nowinki

Home schooling czyli edukacja domowa

Home schooling czyli edukacja domowa

Edukacja domowa, czyli home schooling to nauczanie dzieci w domu przez ich rodziców, opiekunów lub inne osoby zaangażowane w naukę dzieci.  
Metody prowadzenia zajęć korekcyjnych w przedszkolu

Metody prowadzenia zajęć korekcyjnych w przedszkolu

Gimnastyka korekcyjna w przedszkolu wymaga stosowania metody spójnej i zindywidualizowanej.  

Warto tam być!

Otwarcie nowego sklepu Tosia.pl

Otwarcie nowego sklepu Tosia.pl

Podczas otwarcia przygotowaliśmy dla najmłodszych kącik z animatorkami i atrakcjami. Dla rodziców - aż 20% rabatu na cały asortyment! Zachęcamy również do skorzystania z symulatora dachowania!  

W domu z dzieckiem

Robico1 Dolce Gusto1 Niezapominajka1 Gry Nasza Księgarnia1 Kapitan Nauka1 Emi1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Domowa Akademia1 Doktor Misia1 Prezenty1

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2017