Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Nocne moczenie i ssanie wargi

Witam,

mój wnuczek jest inteligentnym przedszkolakiem, ma 4 latka i 8 miesięcy. Jednak rodzice mają problem, bo synek moczy się każdej nocy, trzeba go 1-2 razy wysadzać, a babcie już nie dają rady go dźwigać. W ciągu dnia nie ma problemu, a w przedszkolu rzadko moczy się na leżakowaniu. Może jest to połączone, bo ssie wargę, gdy myśli, zasypia, a rączką kręci włosy na główce, na zwrócenie uwagi żeby tak nie robił, reaguje agresywnie. Ma płytkę do ust, ale już odmówił jej używania. Rodzice wszystko robią na zasadzie tłumaczenia i argumentów zdrowotnych. Wizyty u różnych psychologów też nie dają rezultatu i radzą czekać aż "zaskoczy". Jestem babcią i mam wrażenie, że to zbyt długo trwa i wnuczek robi się wycofany, co mnie i dziadka bardzo martwi. Jak pomóc?

Katarzyna
Wiktoria Jaciubek - psycholog rodzinny

psycholog rodzinny

Wiktoria Jaciubek

Odpowiedź:

Szanowna Pani,

 

w takich sytuacjach dobrze jest udać się w celu konsultacji do neurologa. Oprócz tego można się zastanowić nad przyczynami trudności dziecka. Mogą to być różne powody, np. duże napięcie wewnętrzne, zwiększony poziom lęku, stresująca sytuacja w przedszkolu lub w domu.

 

Zrozumiałym jest, że jednorazowe wizyty u psychologów mogą nie być dla Państwa satysfakcjonujące. Należy jednak pamiętać, że praca nad trudnymi zachowaniami powinna być długofalowa i systematyczna. Z tego powodu radziłabym - mimo zniechęcenia - skonsultować się ze specjalistą psychologiem dziecięcym: najlepiej takim, który pracuje z całymi rodzinami.

 

Z poważaniem,

Wiktoria Jaciubek

Zobacz inne porady w tematyce: problemy z zachowaniem, moczenie


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal czasdzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

Konkurs na Czasie!

Konkurs! Lato w mieście jest super?

Konkurs! Lato w mieście jest super?

Odpowiedzcie TAK lub NIE na poniższe pytania: Lubicie sporty? Uczęszczacie na ciekawe warsztaty rodzinne? Oglądacie spektakle teatralne w plenerach warszawskich parków? A może zachwyciły was tematyczne...  
<span style="font-size:80%">Kilka nieoczywistych a przydatnych gadżetów na żagle z dziećmi</span>

Kilka nieoczywistych a przydatnych gadżetów na żagle z dziećmi

Przed wyjazdem na żagle przeczytałam ogrom artykułów poświęconych temu co zabrać, jak się przygotować, co kupić. Wśród porad nie znalazłam takich które, jak się później okazało, były bardzo potrzebne.  

Nowinki

Pakiet &#8222;antystresowy&#8221; dla rodziców.

Pakiet „antystresowy” dla rodziców.

Gdy stajemy się rodzicami, wraz z przyjściem na świat dziecka rodzi się coś jeszcze … nowe uczucie ciągłej troski tak przejmującej, jak...  
Tydzień z Charakterami - dzień czwarty

Tydzień z Charakterami - dzień czwarty

Wydanie tabletowe to więcej niż wydanie papierowe  

Temat na Czasie!

10 trików na zachowanie porządku w pokoju dziecka!

10 trików na zachowanie porządku w pokoju dziecka!

Twoje dziecko nie chce sprzątać w swoim pokoju? W naszej fotogalerii zamieszczono 10 trików, które pomogą zachować porządek w pokoju dziecka! Raz, dwa, trzy... porządek jak się patrzy!  

Czas na konkurs!

Szkoła to nie tylko nauka i obowiązki. To również miejsce, w którym kolekcjonujemy ważne wspomnienia i zawieramy piękne przyjaźnie - niektóre nawet na całe życie. Wiemy, że pewne chwile bywają ulotne,...  

W domu z dzieckiem

Back To School Dolce Gusto Niezapominajka Doktor Misia Winx! Kapitan Nauka Rodzinne wakacje Domowa Akademia EkoRodzice radzą

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2017