Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Problemy z łączeniem wyrazów u 3-latka

Witam,

syn za miesiąc skończy 3 lata. W wieku 2 lat mówił tylko kilka słów. Pediatra na bilansie powiedział, że w normie, nie kierował nas do logopedy. Syn mówi teraz dużo słów, co chwila pojawiają się nowe, ale zazwyczaj są one jednosylabowe. Od 3 tygodni codziennie słuchamy: "Słucham i uczę się mówić", "Sylaby i Rzeczowniki". Sylaby prawie wszystkie umie powtórzyć i mówi je wyraźnie. Ćwiczymy z układankami lewopółkulowymi. Syn nie łączy słów w zdania. Jeśli mam koło niego usiąść, pokazuje i mówi TU, jak się spytam, kto ma tutaj usiąść, to mówi MAMA, ale jak proszę żeby powtórzył "MAMA TU" nie potrafi. Bez problemu mówi: kum kum, kle kle, plum plum, ale "mama daj" nie powtarza. Jak mogę mu jeszcze pomóc w rozwoju mowy?

Natalia
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Logopeda, filolog polski

Odpowiedź:

Szanowna Pani Natalio,

 

dziecko w wieku trzech lat powinno budować zdania gramatycznie poprawne. Należy wyeliminować z otoczenia Synka wszystkie stymulacje prawopółkulowe (komputer, tablet, smartfon, radio, zabawki dźwiękowe, telewizja - nawet gdy dziecko nie patrzy na ekran), gdyż uniemożliwiają one słuchanie mowy z otoczenia. Ćwiczenia rozwojowe potrzebne Synkowi znajdzie Pani w książce J. Cieszyńskiej i M. Korendo „Wczesna interwencja terapeutyczna” (www.we.pl).

 

Mówienie do dziecka „powtórz…” zazwyczaj przynosi odwrotny efekt. Najlepszą stymulacją do spontanicznego powtarzania jest seria „Kocham czytać” (www.we.pl). Powinna Pani jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą, który dokładnie wyjaśni i pokaże Pani jak stymulować rozwój mowy dziecka. Listę terapeutów pracujących Metodą Krakowską® znajdzie Pani na stronie www.szkolakrakowska.pl.

 

Pozdrawiam

Katarzyna Gruca

Zobacz inne porady w tematyce: rozwój mowy, problemy z mówieniem, metoda krakowska

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć