Warszawa

Porady naszych Ekspertów

6-latek z dużym opóźnieniem mowy

Witam,

bardzo mnie martwi mój 6-letni syn. Jako niemowlę prawie nie gaworzył, do 4 lat wypowiadał tylko słowa "mama", "tata" i określenia w jego własnym języku, typu "dada" - miś. Dziś ma 6 lat, jest lepiej, ale każdego słowa uczymy go sylabami, np wu-jo. Często zapomina używać nowo poznanych slow i wielokrotnie zwracamy mu uwagę. Przez ten cały czas dziecko wskazywało palcem, co chce. Chodzi do przedszkola. Przedszkolanka go świetnie rozumie, ponieważ nauczył się w sposób perfekcyjny pokazywać gestami, czego oczekuje. Często, jak ktoś przychodzi do domu, pokazuje co nowego, np. dostał (takie przechwalanie się). Dodam jeszcze, że jak mu się coś nie podoba, gdy np. każe mu pisać szlaczki, buntuje się i mówi, że on tu nie będzie mieszkał, że będzie spał u babci (dosłownie brzmi to tak: "Ja tu nie hopsi, ja hopsi u dadka"). Ma częste problemy z koncentracją, szybko się zniechęca, jak mu coś nie wychodzi, nie lubi przegrywać, bardzo lubi budować z klocków. No i, co mnie martwi, czasami widzę, jak chodzi po pokoju w kółko. Badanie miał robione - słuch jest prawidłowy, tomografia komputerowa nic nie wykazała. Pani neurolog powiedziała, że wyszła dobrze, z EEG głowy nic nie wyszło. Jesteśmy pod opieką laryngologa, lecz syn nie chce wykonywać ćwiczeń. Dodam, że ma dosyć spore migdały, boczne do przycięcia. Chrapie, oddycha buzią, często ją otwiera, np. gdy się na bajkę zapatrzy. W poradni byliśmy. Pani psycholog nie powiedziała niczego szczególnego, jedynie zasugerowano ADHD. Sama już nie wiem. Jak dziecku pomóc?

Pozdrawiam,
Paulina
mgr Magdalena Gaweł - psycholog kliniczny

mgr Magdalena Gaweł

psycholog kliniczny

Odpowiedź:

Szanowna Pani,

 

rozwój mowy Pani synka jest rzeczywiście bardzo opóźniony. Bardzo mi przykro, że nie trafiła Pani na specjalistę, który już kilka lat temu podjąłby odpowiednie działania terapeutyczne. Diagnoza przez internet nie jest możliwa, ale podejrzewam u  niego alalię. Proszę niezwłocznie skontaktować się z terapeutą Metody Krakowskiej (listę znajdzie Pani na stronie www.szkolakrakowska.pl) i rozpocząć pracę na budową języka.

 

Z poważaniem,
Magdalena Gaweł

Zobacz inne porady w tematyce: rozwój mowy, tempo rozwoju, alalia, metoda krakowska

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć