Warszawa

Porady naszych Ekspertów

17-miesięczny chłopiec

Dzień dobry,

mam 17-miesięcznego synka (wcześniak z 36 tygodnia) bez jakichkolwiek problemów rozwojowych. W listopadzie przeszedł zapalenie płuc, które po tygodniu ustąpiło. Wtedy pierwszy raz pomyślałam, że mój synek może mieć problem ze słuchem, ponieważ nie reagował na swoje imię. Nie wiem, czy już wcześniej się to zdarzało czy był to przypadek, ponieważ mówiliśmy do niego na wiele rożnych sposobów.

Z rzeczy pozytywnych: uwielbia bawić się w "a-kuku" na rożne sposoby. Zakrywa ręką moje oczy, a potem odsłania albo nakrywa mi głowę kocem. Śmieje się przy tym ogromnie. Reaguje żywo na otoczenie. Rozgląda się, obserwuje. Biega jak szalony za kotem. Bawi się zabawkami zgodnie z przeznaczeniem. Sporo rozumie. Reaguje na zakaz "nie wolno" - siada wtedy na podłodze i płacze, a po chwili próbuje zrobić to samo. Biegnie do drzwi przywitać się kiedy przychodzę z pracy. Szuka mnie kiedy zniknę na chwile z pokoju. Płacze kiedy zamykają się za mną drzwi. Patrzy na ludzi. Zasypia tylko ze mną, wtulony.

Rzeczy, które mnie martwią: nie reaguje na swoje imię. Mało mówi - tylko "dada", "daj", czasem "mama". Nie lubi się z nami bawić - woli sam. Czasem przynosi książkę do poczytania albo jakies autko do pokazania ale woli zabawę przy nas niż z nami.

Moje pytanie - czy mówimy o autyzmie?
Mama
mgr Magdalena Gaweł - psycholog kliniczny

mgr Magdalena Gaweł

psycholog kliniczny

Odpowiedź:

Szanowna Pani,


brak reakcji na imię czy opóźniony rozwój mowy to niepokojące sygnały, ale niewystarczające, by postawić diagnozę autyzmu.


U tak małych dzieci mówi się raczej o "zagrożeniu autyzmem", chociaż takie rozpoznanie możliwe jest jedynie podczas spotkania z dzieckiem. Radzę więc skonsultować rozwój synka ze specjalistą np. w naszym Centrum Metody Krakowskiej (zapisy na diagnozę pod numerem telefonu 514-553-534), zawsze lepiej reagować wcześnie na każde nieprawidłowości, niż czekać aż niewłaściwie schematy się utrwalą.

 

Z poważaniem,

Magdalena Gaweł


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć