Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Metoda krakowska dla dziecka z MPD

Witam,

jestem mamę prawie 7-letniego skrajnego wcześniaka z MPD czterokończynowym. Synek nie porusza się samodzielnie, prawie sam siedzi. Do tej pory głównie przyjmował posiłki w postaci miksowanej i pił zagęszczane płyny, od tego roku terapia logopedyczna przyniosła efekt, syn zaczyna gryźć, uczy się żuć pokarmy i uczy się pic z kubka. W kwestii komunikacji wprowadzono mu komunikację alternatywną - pcs i switch, jednak w domu syn preferuje pokazywać co chce niż wybierać na obrazkach. Zgodnie z tym, co napisała Pani w książce o Metodzie Krakowskiej, syn preferuje słuchanie muzyki oraz bajek rymowanych nagranych profesjonalnie niż czytanie książek czy słuchanie ciszy. Nawet przy jedzeniu słucha wierszyków Tuwima. Wiem, że informacje w mailu są jedynie ogółem informacji i mogą być niewystarczające, jednak zależy mi na Pani poradzie. Czy Pani zdaniem jest sens wprowadzenia synkowi Metody Krakowskiej? I jeśli tak to jakie działania proponowałaby Pani na początek? Syn gaworzy, wypowiada nieartykułowane dźwięki, teraz jest na etapie "aaaaaaaaaa" i "eeeeee", wcześniej mówił "baba". Bardzo proszę o pomoc, nadal mam nadzieję, że uda mi się pomóc dziecku w kontakcie ze światem.

Anna
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Anno,

 

synek jest już duży, ale przecież przed nim całe życie. Im będzie starszy, tym trudniej będzie korzystać tylko z alternatywnych sposobów komunikacji. Warto spróbować jeszcze wprowadzić: 1) program słuchowy ("Słucham i uczę się mówić - www.arson.pl), 2) naukę czytania (tu musi pomóc terapeuta metody krakowskiej: www.szkolakrakowska.pl), 3) manualne torowanie głosek (terapeuta tylko z listy www.szkolakrakowska.pl).


Serdecznie pozdrawiam
Jagoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: mózgowe porażenie dziecięce, wcześniactwo

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć