Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Problem z mową u 3-języcznego 6-latka

Witam,

mam problem z moim 6-letnim synkiem. Otóż moje dziecko nie rozmawia tak jak większość 6-latków. Robi straszne błędy gramatyczne i często nie
dopowiada dłuższych zdań. Ja się staram na każdym kroku go poprawiać i
prosić o powtórzenie, ale słabo nam to idzie. Żeby nie było, że moje dziecko jest najgorsze, napiszę, że jest bystry i ma utrudnione zadanie z językami, gdyż jednocześnie uczy się 3 języków. Ja rozmawiam z synkiem po polsku, mój mąż po serbsku, a w szkole (którą zaczął), a wcześniej w przedszkolu, posługuje się islandzkim. gdyż mieszkamy na Islandii. Od jakiegoś roku chodzi on na 30-minutowe (raz w tygodniu) lekcje u logopedy, a w tym roku szkolnym będą to 45 minut. Bardzo bym chciała mu pomóc, ale nie wiem jak. Trochę piszemy, czytamy, ale nie daje to większych efektów. Czy on z tego wyrośnie? Pytam Panią, gdyż tu na Islandii twierdzą, że tak, a co Pani o tym sądzi?

Aneta
dr Alicja Kabała - logopeda, logopeda medialny

dr Alicja Kabała

logopeda, logopeda medialny

Odpowiedź:

Droga Pani Aneto,

 

Synek bez pomocy sobie nie poradzi, bo trójjęzyczność wymaga wielkiej pracy rodziców. Wiem, że na Islandii jest polska szkoła, pracuje tam moja była studentka, warto zwrócić się o pomoc.

 

Nie należy nigdy prosić dziecka o powtarzanie wyrazów, czy zwrotów.

 

Najlepiej skorzystać z pomocy "Słucham i uczę się mówić - Fleksja" www.arson.pl oraz "kocham czytać" www.we.pl, "fleksja" www.centrummetodykrakowskiej.pl. Dla rozwoju dziecka (emocjonalnego i intelektualnego) ważny jest język polski i serbski. Język edukacji i tak stanie się funkcjonalnie pierwszy, ale dziecko musi mieć dobry poziom komunikacji z rodzicami, by mogło się rozwijać. Pani zadaniem jest więc zadbać o poziom rozwoju języka polskiego.


Serdecznie pozdrawiam
Jagoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: trójjęzyczność, problemy z mówieniem

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć