Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Jąkanie u 3-letniego chłopca

Witam,

mój synek zaczął mówić pełnymi zdaniami w wieku 2 lat, jest wesołym, energicznym dzieckiem, jeździ na rowerku biegowym, gra w piłkę itp. Od ok. 2 tygodni zaczął się jąkać, np. ja ja ja boboje się, nie nie nie nie muszę coś tam, a czasami gdy kilka razy już tak powtarza i powtarza, to głowę ma skierowana tak jakby w dół, to mnie najbardziej zaniepokoiło, ale nie denerwuje się przy tym, wydaje mi się, że gdy jest zmęczony to jąkanie nasila się. Nie zwracamy mu uwagi na jego potknięcia, ale strasznie się boję, że tak mu już zostanie... Co zrobić żeby się tak nie stało? Byliśmy u logopedy, mamy obserwować i czekać... Ale na co?

Agnieszka
dr Alicja Kabała - logopeda, logopeda medialny

dr Alicja Kabała

logopeda, logopeda medialny

Odpowiedź:

Droga Pani Agnieszko,

 

rozumiem Pani niepokój związany z trudnościami synka. Mówi się (i często tak jest) , że w procesie rozwoju, nabywania systemu językowego przez dzieci, można zaobserwować czasami niepłynności w wypowiedzi. Mogą być one związane z trudnością w przejściu od jednej informacji do drugiej, niepłynność może się pojawić przy przejściu od jednej struktury składniowej do drugiej, bądź przy zmianie artykulacji (tzn. przejście od jednej głoski do następnej wypowiadanej). Kiedy rozwój językowy przebiega prawidłowo, te naturalne dysfluencje najczęściej nie są zauważane przez otoczenie i samo dziecko, nie budzą żadnych reakcji ani emocji. Kiedy dziecko zaczyna odczuwać dyskomfort z tego powodu, moim zdaniem jest to sygnał, aby poszukiwać przyczyn trudności z płynnością mowy. Sugerowałabym, aby skontaktować się z doświadczonym terapeutą i przede wszystkim sprawdzić wzorzec dominacji stronnej, który dostarczy informacji na temat kształtowania się dominacji lewej pólkuli dla funkcji językowych. Dość często spotykam się z sytuacją, kiedy u małych dzieci zaburzenia sekwencyjnego  przetwarzania/opracowywania informacji, manifestują się w postaci trudności z płynną wypowiedzią. To proste badanie umożliwi ewentualne dalsze wskazania do ćwiczeń. Tymczasem sugerowałabym, aby również zwrócić uwagę na stymulację wysokimi technologiami, tzn. niezbędna jest rezygnacja z prawopółkulowej stymulacji ( komputer, telewizor).

 

Pozdrawiam

Alicja Kabała

Zobacz inne porady w tematyce: jąkanie, problemy z mówieniem

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć