Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Jąkanie u 2-latka

Witam,

mój synek skończył w maju br dwa latka. Uważam, że jak na swój wiek świetnie radzi sobie z mową. Jednak od kilku dni zauważyliśmy z mężem, iż zaczął się jąkać. Nie jest to notoryczne, ale w momentach, gdy chce coś szybko powiedzieć lub coś znajdzie się w sytuacji dla niego emocjonującej, wówczas zaczyna się "zacinać", np: mamamama, jejeje... i tak po kilka razy powtórzy, po czym denerwuje się i zaczyna płakać, że nie potrafi tego powiedzieć. Proszę o odpowiedź, czym może to być spowodowane.

Justyna
dr Alicja Kabała - logopeda, logopeda medialny

dr Alicja Kabała

logopeda, logopeda medialny

Odpowiedź:

Droga Pani Justyno,

nie ma niestety jednej odpowiedzi, czym spowodowane jest jąknie. Zazwyczaj mówi się o wieloczynnikowym podłożu niepłynności mówienia. Pytanie, czy w przypadku synka możemy mówić o jąkaniu? Dziecko dwuletnie jest w okresie niezwykle intensywnego rozwoju językowego i bywa, że mogą pojawić się pewne trudności z opanowaniem systemu językowego, czego objawem bywają czasami niepłynności w wypowiedzi. Ta niepłynność może mieć charakter niepłynności semantycznej (trudność z przejściem od jednej informacji do drugiej), syntaktycznej (trudność z przejściem od jednej struktury składniowej do drugiej), a także artykulacyjnej (trudność w przejściu od jednej głoski do drugiej). Warto byłoby również sprawdzić wzorzec dominacji stronnej, bo przy braku dominacji lewej półkuli dla funkcji językowych, mogą pojawić się problemy z sekwencjami (np. słuchowymi, ruchowymi), co również może objawiać się pod postacią niepłynności. W związku z tym, że synek reaguje bardzo emocjonalnie na swoje trudności, zachęcałabym do spotkania z doświadczonym logopedą, w celu wykonania diagnozy i wskazania dalszych, ewentualnych działań terapeutycznych. Im wcześniej rozpocznie się ćwiczenia, tym większa szansa na powodzenie w działanich.

Pozdrawiam serdecznie
A.Kabała

Zobacz inne porady w tematyce: jąkanie

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć