Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Moczenie się u 3-latki

Dzień dobry,

nasza córka (3,8 roku) od kilku miesięcy sypia bez pieluch. Po powrocie znad morza była lekko chora, a później zapalenie oskrzeli miała. To wszystko łączyło się z zakończeniem chodzenia do żłobko-przedszkola i siedzeniem przez 3 tygodnie z babciami i ze mną w domu. Teraz poszła do nowego przedszkola, ale problem zaczął się na 2 tygodnie wcześniej. Dodatkowo wie, że za pół roku będzie miała rodzeństwo.

I teraz do sedna. Dziecko potrafi wymuszać histerią, aby coś dostać lub gdy czegoś już nie może otrzymać. Często nie chce słuchać czy przytulić się, bo woli płakać. Jakoś z tym żyliśmy i większość takich sytuacji ignorowaliśmy. Ale ostatnio zaczęła siusiać w majtki, zdarzyło się także i nocne moczenie. Moczenie się (niemal codzienne) jest w różnych momentach: ogląda bajkę, bawimy się w chowanego, czy też chyba z nerwów, bo po tym jak nie chciała iść myć się i spać, zrobiła w łazience siusiu w majtki (a całość była poprzedzona złością i małym płaczem).

Domyślam się, że to mogą być nerwy (choć badań moczu nie robiliśmy). Staramy się więcej czasu jej poświęcać, mniej wymagać, ale też bez zbytniego pobłażania. Ale i tak nic z tego. Co robić, aby jakoś pomóc dziecku, bo sama wie, jak z nią się później rozmawia, że to nie jest dobre. W nowym przedszkolu jeszcze się moczenie się nie zdarzyło.

Marcin
dr hab. Marta Korendo - Logopeda

dr hab. Marta Korendo

Logopeda

Odpowiedź:

Szanowny Panie Marcinie,

 

przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy trudności dziecka mają podłoże medyczne - podstawowe badania moczu pozwolą wstępnie ocenić sytuację zdrowotną. Te zachowania mogą oczywiście mieć podłoże emocjonlane, ale obawiam sie, że mają charakter manipulacyjny. Konieczna jest wizyta u psychologa, który oceni poziom
rozwoju poznawczego, językowego i emocjonalnego dziecka. Opis jednego zachowania nie jest wystarczający, aby znaleźć właściwy sposób reagowania.

 

Pozdrawiam

Marta Korendo

Zobacz inne porady w tematyce: moczenie, problemy wychowawcze, manipulacja

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć