Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Podejrzenie zespołu aspergera

Witam Syn ma 4,5 roku. Ma stwierdzone opóźnienie mowy czynnej (diagnoza u prof. Cieszyńskiej) w wieku 3,5 roku. Również problem z wyborem ręki dominującej. Ćwiczymy według metody krakowskiej. Obecnie komunikuje się, odpowiada na pytania, oraz zadaje pytania . Ostatnio pyta się Gdzie? i bardzo często Dlaczego?. Jest na etapie zdań prostych, dobrze odmienia, stosuje przyimki. Czasem pojawia się zdanie złożone. Pierwsze słowa zaczął mówić w wieku 12 miesięcy tj. mama , tata, baba, dziadzia. Zawsze do konkretnych osób. Dalszy rozwój mowy nastąpił dopiero po trzecich urodzinach tj. zaczął powtarzać tylko pierwsze sylaby tzn Mama daj pi, (Mama daj picie), Mama daj so (sok), itp. Wszystkie sylaby bardzo wyraźnie, nawet r. Ogólnie jest dzieckiem bardzo żywym i kontaktowym, uwielbia gości, duże skupiska ludzi, dzieci. Bawi się z kuzynem. Ostatnio bawił się z dwiema dziewczynkami. Ma bardzo dobrą pamięć i jest spostrzegawczy co stwierdziła również logopeda. Naszą Panią logopedę martwi natomiast fakt, że podczas ćwiczeń manipuluje (nie zawsze) tzn wybiera wszystkie napisy inne oprócz prawidłowego. Natomiast jeżeli go zmusi to bardzo szybko podaje. Szybko zapamiętał sylaby otwarte. Od niedawna pani logopeda ćwiczy z nim związku przyczynowo - skutkowe i jeszcze do końca nie opanował powiązań. W domu czasem robi psikusy, żeby zwrócić uwagę a potem ucieka i śmieje się z tego (oczywiście wie że źle zrobił). Często kłamie. Zapytany ile ma lat odpowiada z uśmieszkiem że dwa. Kłamie gdzie mieszka, itp. Jest to celowe. Stosuje kary i wie za co . (zabieram mu zabawkę, albo nie idziemy tam gdzie lubi itp). Czasem jest uparty tzn wyboru butów. (znalazłam sposób na to tzn. jeżeli długo wymyśla z butami, mówię że nigdzie nie pojedziemy lub że założy moje to wtedy w sekundzie ubiera). Nie zawsze robi to co mu się każe, jeśli ma rysować koło to rysuje kwadrat. Po minie widzę że specjalnie. Woli kolorować i zamalowywać kształty. Lubi wycinać nożyczkami i przyklejać. Zmiany mu nie przeszkadzają, często przestawiamy meble i reaguje na wszystko pozytywnie. Bawi się tematycznie i symbolicznie, tzn nagle wymyśli że poduszki to głośniki lub gitara, klocek to telefon . Kawał pizzy podobny do żyrafy. Zakłada ręcznik na głowę i udaje ducha, bawi się w chowanego. Mam pytanie czy manipulacja dziecka i robienie na przekór może być objawem zespołu aspergera.
dr hab. Marta Korendo - Logopeda

dr hab. Marta Korendo

Logopeda

Odpowiedź:

Szanowna Pani Patrycjo, manipulacje bardzo często i w dużym nasileniu występują w ZA. Jednak nie mogą stanowić izolowanego kryterium diagnostycznego, bo tak naprawdę manipulują lub próbują to robić wszystkie dzieci. Takie zachowania zależą także od sposobu reagowania rodziców/terapeutów. Ważne jest, czy po postaiwniu jasnych i konsekwentnie przestrzeganych zasad manipulacje ustępuja, czy dziecko jest się w stanie podporządkować obowiązujących regułom. W razie niepewności należy przeprowadzić dokładniejszą diagnozę.
Pozdrawiam serdecznie.
Marta Korendo

Zobacz inne porady w tematyce: zespół aspergera

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć