Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Zbyt mała ilość mleka

Witam serdecznie mam na imię Agnieszka i mam dwumiesięcznego synka. Bardzo chcę karmić piersią ale od samego początku pojawiają się problemy. Już w szpitalu położna stwierdziła, że mam płaskie sutki i dziecko przez to nie może się przyssać. Doradziła zakup specjalnych nakładek silikonowych. I tak też zrobiłam. Później przeczytałam, że zmniejszają one laktacje. Niestety synuś tak się do nich przyzwyczaił, że bez nich nie chciał ssać. Poza tym spędzał przy piersi prawie cały czas z czego większość przesypiał. Kiedy nie mogłam go dobudzić żeby dalej ssał kładłam go do łóżeczka a on budził się znowu z płaczem po 10 minutach i tak w kółko. Kiedy miał dwa tygodnie okazało się, ze w ciągu tygodnie przybrał tylko 120 g. Położna stwierdziła, że to zdecydowanie za mało. Doradziła pilnować żeby dziecko nie spało w trakcie przystawienia do piersi i piło aktywnie mniej więcej przez 30 minut. Niestety nie udało mi się tego dokonać. Synuś po 5 minutach ssania już przysypiał. Po kolejnym tygodniu przybrał 118 g. Wtedy udaliśmy się do pediatry. Synuś jest zdrowy ale powinien przybrać więcej niż 120 g na tydzień. Pediatra zasugerowała, ze przez te silikonowe nakładki dziecku się trudniej pije i przez to jest szybciej zmęczony i dlatego przysypia w czasie ssania. Pediatra doradził mi żebym odciągała pokarm i wtedy będę pewna, że dziecko zjada odpowiednią ilość pokarmu. Kupiłam laktator z dwoma przystawkami żebym mogła odciągać pokarm z dwóch piersi jednocześnie. Niestety szybko okazało się, że nie mam tyle pokarmu ile jest potrzebne dziecku. Obecnie synuś pije 6 razy dziennie z czego raz albo dwa dostaje mieszankę bo nie starcza mi mojego mleka. Odciągam pokarm co 2-3 godziny. W nocy mam 6 godzinna przerwę bo synuś śpi. Co zrobić żeby zwiększyć laktacje laktatorem? Albo najlepiej co zrobić żebym mogła znowu karmić bezpośrednio z piersi. I czy te nakładki silikonowe mogą utrudniać aktywne ssanie?
Bardzo proszę o pomoc.
Dziękuję i pozdrawiam. Agnieszka
Natalia Raczkowska - Doradca laktacyjny

Natalia Raczkowska

Doradca laktacyjny

Odpowiedź:

 Witam, proszę się nie martwić tak bardzo, że syn przybiera 120g na tydzień, jeśli jest zdrowy. Nie jest to dużo ale mieści się w minimum. Pierwsze trzy miesiące po urodzeniu dziecka, są przez niektórych nazywane czwartym trymestrem ciąży. Dziecko chce być blisko mamy, czuć jej zapach, dotyk, bicie serca, do tego było przyzwyczajone przez 9 miesięcy ciąży. Wiele dzieci nie daje się odkładać do łóżeczka. Jedyny sposób w jaki potrafią to zamanifestować, to płacz. Pomocna może być w takich sytuacjach chusta.
Nakładki mogły wpłynąć na laktację ale nie musiały. Są dzieci które z różnych przyczyn piją przez nakładki i się najadają. Teraz może być trudno zrezygnować z nakładek ale jest to do zrobienia.
Niestety nie pisze pani, jak podaje odciągnięte mleko, najprawdopodobniej butelką a smoczek (czy to butelkowy czy uspokajający) może mieć wpływ na technikę ssania piersi. Dziecko zamiast ssać pierś, to ją łapie dziąsłami. Prowadzi to do uszkodzenia brodawki i problemów z pobraniem odpowiedniej ilości pokarm (mleko nie leci). Dodam jeszcze, że taki maluch powinien jeść minimum 8 razy na dobę.
Aby zwiększyć laktację, najlepiej przystawiać jak najczęściej dziecko do piersi. Laktatorem odciągać w systemie 7-5-3 minuty naprzemiennie lewa i prawa pierś. Taki półgodzinny seans powinien być powtarzany co 3 godziny.
Proponuję kontakt z doradcą laktacyjnym, wtedy na żywo będzie można oceniać brodawki, technikę ssania, wagę dziecka i to czy przybiera prawidłowo na wadze.
Pozdrawiam
Natalia Raczkowska

Zobacz inne porady w tematyce: Karmienie piersią, laktacja

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć