Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Zez u dziecka

Witam,
Jestem mamą 11-miesięcznego chłopca z dużym zezem. Zez zauważyliśmy ok. 4 miesiąca życia synka. Oczka uciekają w różne strony, szczególnie lewe - częściej do góry. Prawe również jest w kiepskiej formie. Szczególnie widzimy wadę, kiedy synek jest zmęczony. Zauważyłam lęk synka przed mniejszymi pomieszczeniami. Ma kłopot z raczkowaniem i staniem
samodzielnym, gdy tylko nie czuje podparcia zaczyna płakać. Wizytę u
pediatry okulisty mamy 23 kwietnia, czekamy na nią już długi czas. Moje
pytanie brzmi, czy mogę pomóc synkowi jakoś lepiej się rozwijać? Często
maluszek ma kłopoty z koordynacja wzrokowo-ruchową ,np. podczas zabaw. Proszę o wsparcie i radę, jak pomóc lekarzowi podczas wizyty i jaki sposób leczenia byłby najlepszy dla synka.
Pozdrawiam,
Katarzyna
Ewa Witowska-Jeleń  - Ortoptystka, optometrystka, familiolog

Ewa Witowska-Jeleń

Ortoptystka, optometrystka, familiolog

Odpowiedź:

Droga Pani Katarzyno,

Dobrze, że jest Pani czujną mamą i (w tak korzystnym dla rehabilitacji wzrokowej wieku) podjęła Pani działania i umówiła synka na wizytę do okulisty i pediatry. Pisze Pani, że zezowanie syna jest zmienne, zarówno jeśli chodzi o kierunek odchylenia, jak i jego wielkość. Z pewnością ogromnie ważna, przed wizytą u lekarza, będzie wasza rodzicielska wnikliwa obserwacja. Proszę zatem zwrócić uwagę na następujące aspekty funkcjonowania wzrokowego:

1) W którym kierunku najczęściej ucieka oko i które?

2) Czy występuje inny kierunek zezowania niż ku górze? 

3) Jaka jest wielkość tego odchylenia 

4) Czy zezowanie jest stałe i nasila się przy zmęczeniu, wieczorem?

Wyniki obserwacji można narysować, spisać  lub nagrać filmik. Jako, że badanie tak małych dzieci może być utrudnione, możecie Państwo przygotować malucha do badania poprzez pokazywanie mu małych przedmiotów (np. pacynek na palec) w różnych kierunkach spojrzenia przy nieruchomej głowie. Możecie również pobawić się w piratów i spróbować na chwilę zasłonić każde oczko z osobna i zaobserwować reakcję dziecka. Podczas badania u okulisty będzie szczególnie ważne zweryfikowanie rodzaju i wielkości zeza oraz ustalenie czy występuje wada wzroku. Istotne byłoby również określenie ostrości wzroku, które u tak małego dziecko możliwe jest do określenia za pomocą metody preferential looking (PL) oraz wzrokowych potencjałów wywołanych (VEP).  Kłopot z raczkowaniem oraz  lęk przed małymi pomieszczeniami może być związany z zaburzonym rozwojem widzenia obuocznego, które zaczyna się rozwijać od około drugiego miesiąca życia. Proszę zdać się na doświadczenie lekarza okulisty i podjąć wskazane leczenie. W przypadku zeza w pierwszej kolejności należy wyrównać wadę refrakcji, która powinna zostać określona po kroplach (zwykle atropinizacji). Jeśli zez okaże się duży, wskazany może być zabieg operacyjny celem umożliwienia prawidłowej współpracy obuocznej. Gdyby natomiast okazało się, że oczko gorzej widzi (ma niedowidzenie) wskazane byłoby zasłanianie. Proszę pamiętać, że o wymienionym leczeniu decyduje lekarz okulista-strabolog we współpracy z ortoptystą. Co do Państwa działań w domu zależne będą od postawionej diagnozy podczas wizyty okulistycznej. Na pewno jednak polecane są zabawy wzrokowe typu „Sokole oko” czy zabawy koordynacji wzrokowo-ruchowej np. wtykanie kształtów.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia w leczeniu.

Ewa Witowska-Jeleń

Zobacz inne porady w tematyce: zez, oczy, okulista, pediatra, raczkowanie, problem

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć