Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Rozwój mowy u 10-miesięcznego niemowlaka

Witam,
Niepokoi mnie rozwój mowy mojego 10-miesięcznego syna. Syn urodził się z zespołem aspiracji smółki, niewydolnością oddechową, krwiak podokostnowy po stronie prawej. APGAR 1 min - 8, 3 min - 7, 5 min - 9. Był pod stałą opieką neurologa i neonatologa - po wielokrotnych badaniach nie wymaga dalszych kontroli, według tych specjalistów rozwój jest prawidłowy. Neonatolog ostatnie badanie osiem miesięcy, neurolog - dziewięć miesięcy. Od czasu, gdy skończył 2,5 miesiąca
rehabilitowany metodą NDT Bobath (wzmożone napięcie w obręczy barkowej, asymetria), dodatkowo od 6 miesiąca życia terapia SI. Syn raczkuje od 8 miesiąca, samodzielnie siedzi, wstaje, chodzi wzdłuż mebli. Jest trochę nadwrażliwy na nowe dźwięki. Jest bardzo pogodny, towarzyski i uśmiechnięty. Dwa badania słuchu (podawana gentamycyna) - prawidłowe, przed ukończeniem roku będzie jeszcze jedno. Gdy słyszy muzykę "tańczy na siedząco" - macha rączkami i śmieje się. Naśladuje "kosi-kosi", "brawo", "pa-pa", również "kichanie". Jeżeli chce jakiś przedmiot wskazuje go ręką (nie palcem), gdy chce być wzięty na ręce wyciąga rączki do góry. Gdy miał 6,5 miesiąca zaczął "mówić" tatata i bababa. Nigdy nie mówił mamama. Obecnie mówi
praktycznie baba - przestał mówić tata, nigdy nie pojawiło się mama (literka "m"). Od czasu do czasu mówi "dada" i "papa", "bebe". Gdy mówimy do niego "mama", "tata" lub coś innego - odpowiada tylko "baba" i ciągle to samo. Zakupiłam książeczki z obrazkami zwierząt i różnych przedmiotów, mówię mu, jakie to np. zwierzątko i naśladuje dźwięk. Lubi "kartkować" książeczki, ale nie powtarza tych dźwięków. Dodatkowo ciągle wystawia język poza usta (wysunięty czubek języka). Robimy ćwiczenia z domykania ust i masaże twarzy "dziubek". Do 5 miesiąca nie potrafił ssać smoczka, później załapał (zalecenie od logopedy ze względu na dużą potrzebę ssania - z własnego
języka robił smoczek). Na co to może wskazywać. Mam wrażenie, że rozwój mowy "stoi w miejscu". Gdzie szukać pomocy - czy rzeczywiście powinniśmy się niepokoić i dalej szukać pomocy w zakresie rozwoju mowy i gdzie. Jesteśmy z Poznania.
Irena

Odpowiedź:

Droga Pani Ireno,

Warto pomóc dziecku w rozwoju mowy, bo pomimo dobrej pomocy rehabilitantów, motoryka narządów artykulacyjnych jest jeszcze dużym problemem. Teraz ważna jest praca warg i języka. Warto podawać biszkopty dla niemowlaków, kawałki jabłka, piętkę chleba. Może Pani także zastosować program "Słucham i uczę się mówić". Najpierw "Samogłoski i wykrzyknienia" oraz "Wyrażenia dźwiękonaśladowcze", a potem, gdy będzie taka konieczność - "Sylaby i rzeczowniki" oraz "Sylaby i czasowniki l. pojedyncza", 30-40 minut dziennie (www.arson.pl).
Istotne, by dziecko słuchało w słuchawkach, w celu eliminacji innych bodźców słuchowych. Słuchanie można podzielić na dwie lub trzy sesje. Do ćwiczenia powtarzania samogłosek można zastosować układankę "Gdzie jest A?" oraz "Samogłoski" (www.konferencje-logopedyczne.pl).
Warto udać się do specjalisty, który określi rozwój funkcji poznawczych, opracuje program stymulacji i pokaże jak pracować. Terapeutów metody krakowskiej w Poznaniu znajdzie Pani na stronie www.szkolakrakowska.pl. Ćwiczenia ze zwierzątkami: ćwiczenia słuchowe z użyciem zabawkowych zwierzątek. Ćwiczenia słuchowe - śpiewanie dwóch wersów zwrotki piosenki do zabawki i poruszanie rytmiczne zabawką (zawsze w taki sam sposób) np. Zuzia lala nieduża, a na dodatek cała ze szmatek i Wio koniku, a jak się postarasz na kolację dojedziemy akurat i Uciekaj myszko do dziury, bo cię tu złapie kot bury. Po kilkunastu powtórzeniach śpiewamy dwa wersy piosenki i oczekujemy, że dziecko weźmie do ręki właściwą zabawkę poruszając nią.

Serdecznie pozdrawiam,
Jagoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: wymowa, słuchanie, powtarzanie, głoski

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć