Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Problemy wychowawcze

Witam,
Moja siostra nie radzi sobie z dzieckiem i boi się zwrócić o pomoc, ponieważ uważa, że to ona jest winna zachowaniu jej syna i chyba boi się do przyznania tej porażki przy kimś innym, a ja już nie wiem, jak ją namówić, bądź co jej poradzić. Sprawa jest bardzo zawiła, ale postaram się ją w miarę klarownie wyjaśnić. Jej syn ma 11 lat. Jest dzieckiem wiecznie nieszczęśliwym, ciągle narzeka, nigdy niczego nie docenia i nigdy nie przeprasza. Potrafi bardzo boleśnie odpyskować i doprowadzić człowieka swymi komentarzami do szału. Wszelkie próby rozmowy kończą się zwykle kłótnią, ponieważ on nie przyznaje się nigdy do błędu, chowa urazy tygodniami, by w pewnym momencie je wytknąć, z nikim w szkole się nie przyjaźni, z nauczycielami też jest problem. Zachowuje się arogancko i niewłaściwie. Moja siostra jest osobą nerwową, jest cholerykiem, czasem po prostu nie wytrzymuje i puszczają jej nerwy. Często nakrzyczy, od jakiegoś miesiąca coraz częściej stara się trzymać nerwy na wodzy i próbuje podjąć rozmowę z synem, ale to też nie daje efektów, tak samo jak delikatna manipulacja typu "jest mi przykro z tego powodu, że tak postąpiłeś". Jej mąż pracuje i zarabia w Anglii, w Polsce jest tylko dwa razy w roku. Do tego dochodzi problem z teściem, który ciągle narzeka, komentuje i dyskutuje, zaogniając sytuację w domu. Sytuacja ta ciągnie się już od dłuższego czasu i naprawdę nie wiem, co robić.
Anna
mgr Maria Ziółkowska - psycholog dziecięcy, specjalista ds. autyzmu

psycholog dziecięcy, specjalista ds. autyzmu

mgr Maria Ziółkowska

Odpowiedź:

Pani Anno,
Trudno będzie pomóc Pani siostrze, jeśli ona sama nie będzie tego chciała.
Tego typu problemy zawsze warto skonsultować z psychologiem dziecięcym.
Zdarza się, że zachowania dziecka, które przez otoczenie są odbierane jako niegrzeczne, aroganckie, bezczelne, czy złośliwe, wynikają z pewnych zaburzeń w rozwoju, których nikt nie podejrzewa, bo dziecko ogólnie dobrze sobie radzi.
Dodatkowo obciążające tu są relacje rodzinne, brak taty, itd.

Zachęcam do wizyty u psychologa najpierw samą mamę, bez dziecka i dalsze zaplanowanie drogi działania.


Pozdrawiam
Maria Ziółkowska

Zobacz inne porady w tematyce: problem, arogancja, zachowanie

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Wideorecenzja na Czasie

Max. Kot detektyw

Max. Kot detektyw

Zupełnie nowy detektyw - Max. Kot detektyw! Zobaczcie i posłuchajcie co o Maxie opowie Wam Ania!  

Ferie na Czasie

Jeśli zarówno Wy, jak i dzieciaki macie ochotę na solidną dawkę śmiechu, a także wzruszające opowieści o przyjaźni, nie przegapcie nowych propozycji Multikina.  

Nowinki

Racjonalny sposób odżywiania

Racjonalny sposób odżywiania

Utarło się w naszym społeczeństwie powiedzenie, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwóch. Całe szczęście coraz więcej osób jest...  
Przedszkolak pełen zdrowia!

Przedszkolak pełen zdrowia!

W listopadzie rozpoczęła się akcja PRZEDSZKOLAK PEŁEN ZDROWIA, kolejna z cyklu akcji Akademii Zdrowego Przedszkolaka, tym razem koncentrująca...  

Temat na Czasie

Poznajcie historię Oli

Poznajcie historię Oli

Ola próbowała też chyba każdej diety, jednak bez rezultatów. Była załamana: po pierwszych pozytywnych efektach waga zawsze wracała, dziewczynka potrzebowała profesjonalnej pomocy.  

Temat na Czasie

Dlaczego jestem postrzegany jako "inny"?

Dlaczego jestem postrzegany jako "inny"?

Mama Wojtka nie zdawała sobie sprawy, że konsekwencje otyłości jej syna pociągają za sobą tak poważne problemy zdrowotne i społecznościowe.  

W domu z dzieckiem

Odchudzamy dzieci1 Gry Nasza Księgarnia1 Chłopiec z burzy1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019