Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Podejrzenie o autyzm

Witam,
Po wizycie psychologa w szkole istnieje podejrzenie iż moja 5-cio letnia córeczka ma autyzm. Prosiła, aby skontaktować się z neurologiem. Jest dzieckiem bardzo inteligentnym, otwartym i komunikatywnym - niczego się nie boi, okazuje duże uczucia, ma bardzo dużo wiadomości jak na swój wiek i bogate słownictwo. Nie ma i nigdy nie miała problemu z wymową zdań jak też jest sprawna ruchowo. Problem w tym, że nie radzi sobie tylko w rysowaniu kredkami, preferuje bawić się sama niż w grupie i jak określiła "po prostu ją olewa". Córka jest jedynaczką, od najmłodszych lat była bardzo nerwowa w związku z czym "ustępowałam" gdy zachodził konflikt, że czegoś chce. Moja ciąża była zagrożona (leżałam do 6 miesiąca w łóżku) jednakże w późniejszym czasie i po urodzeniu dziecka wszystko było w porządku. Po rozmowie z psychologiem i przejrzeniu stron internetowych doszłam do wniosku, że ma niektóre cechy autyzmu a mianowicie: preferuje bawić się sama niż w grupie, posiada koleżanki i bawi się z różnymi dziećmi ale najchętniej w taki sposób aby ona dyktowała warunki zabawy, układa zabawki lub ubrania w rzędach, jest przywiązana do jednej zabawki ( np. wcześniej kolekcji misiów,obecnie kolekcji kucyków) jednakże niekiedy bawi się też innymi zabawkami. Irytuje ją gdy jakaś mała zabawka się zgubi lub ją przestawię- wówczas wpada w panikę, czasami powtarza zdanie 2- 3 razy za sobą, nie zawsze reaguje gdy się do niej mówi czy ją woła, często podskakuje na dwóch nogach gdy coś przeżywa lub opowiada, jest bardzo zdenerwowana gdy się jej powie, że nie może czegoś zrobić lub,że nie jest tak jak myśli, zauważa najmniejsze szczegóły. Już sama nie wiem co myśleć ponieważ wiele cech posiada a wiele nie. Nigdy nie miała problemów z mową czy komunikacją. Jestem załamana.
Ania
dr hab. Marta Korendo - Logopeda

dr hab. Marta Korendo

Logopeda

Odpowiedź:

Szanowna Pani,

opisane cechy rzeczywiście wskazują na nieprawidłowości rozwojowe Córeczki, ale należą one raczej do spektrum zespołu Aspergera. Konieczna jest jak najszybsza diagnoza i rozpoczęcie terapii. Córce potrzebne są ćwiczenia rozumienia i przestrzegania norm społecznych, relacji w grupie rówieśniczej, rozumienia emocji swoich i innych osób. Konieczne są także zmiany w sposobie wychowania - dla Córki bardzo ważne jest ustalenie jasnych i konsekwentnie przestrzeganych reguł działania. Nie wolno ulegać zachowaniom manipulacyjnym, ani ulegać "dla świętego spokoju". Opis ćwiczeń znajdzie Pani w publikacji "Językowa interpretacja świata w wypowiedziach osób z zespołem Aspergera". Jednak najważniejsza jest szybka, dokładna diagnoza Córeczki.

 

Pozdrawiam serdecznie!
Marta Korendo

Zobacz inne porady w tematyce: autyzm, zespół aspergera

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć