Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Co gorsze: smoczek czy paluszek?

Witam,
Karmienie dla mnie i mojej 3-miesięcznej córki jest ciężkim tematem, co chwilę mamy jakiś problem, ale bardzo zależy mi na karmieniu naturalnym i póki co nie poddaję się...
Mam kilka konkretnych pytań:
1. Czy moja 3 miesięczna córka powinna jeść nadal co 2 godziny czy 3, 3,5 czy nawet 4 godzinna przerwa jest normalna w ciągu dnia?
2. W nocy jeśli jej sama nie przystawię do piersi to potrafi przespać nawet 9 godzin... mąż twierdzi, że nie powinnam jej dokarmiać skoro sama się nie budzi (córka bardzo ładnie przybiera, waży prawie 7 kg), ale ja ciągle niepokoję się o laktacje i boję się, że taka wielogodzinna przerwa zmniejszy mi laktację.
3. Po kryzysie spowodowanym podawaniem butelki odstawiłam i butelkę i smoczek-uspokajacz, ale od kilku dni córka namiętnie ssie kciuka, mimo że nie jest głodna (przy dostawieniu do piersi płacze, odchyla główkę). Zastanawiam się czy nie lepszy jednak byłby ortodontyczny smoczek uspokajacz aniżeli kciuk... ciągłe zabieranie rączki z buzi nie daje efektów (nie wiem czy to jest powodem, ale pojawiły się u nas pleśniawki w buzi).
4. Gdybym jednak już nie dała rady z karmieniem piersią to jak długo da się ściągać pokarm tylko laktatorem żeby podawać mleko z butelki?
5. Czy lepszy dla laktacji jest laktator ręczny czy elektryczny? Na jedną czy na dwie piersi?
6. Po przeczytaniu Pani porad wywnioskowałam, że powinno się karmić podczas jednego karmienia z dwóch piersi, a my od początku jemy raz z jednej, a przy kolejnym karmieniu z drugiej. Czy to dobre rozwiązanie?

Kinga
Natalia Raczkowska - Doradca laktacyjny

Natalia Raczkowska

Doradca laktacyjny

Odpowiedź:
Witam,
Gratuluję karmienia piersią, mimo problemów. Będę odpowiadać na Pani pytania w punktach, tak więc zaczynamy:
1. Córka może jeść nieregularnie, nie jest już noworodkiem. Teraz ma dłuższe fazy aktywności i może też dłużej drzemać, po męczącej zabawie. Raz zje po 4h, a potem zje 3 razy w ciągu godziny.
2. Dziecko w wieku trzech miesięcy może mieć dłuższą przerwę w karmieniu, jeżeli dobrze przybiera na wadze. Nie wiem z jaką wagą córka startowała, ale 7 kg, to wcale nie jest mało. Myślę że jeżeli córka chce przespać noc, to może Pani jej na to pozwolić. Pytanie jak piersi na to zareagują, może być tak, że będzie Pani czuła ich przepełnienie i wtedy nad ranem, na śpiocha można córkę przystawić. Wedle zasady: według potrzeb matki i dziecka.
3. Wkładanie rączek do buzi, a potem stópek, to normalny etap rozwoju. Pozwoliłabym na ten proceder. Smoczków nie lubię i raczej nie polecam. Moje dzieci też są bezsmoczkowe. Syn gryzie pieluchę, maskotkę-szmatkę i własne ręce. Też ma trzy miesiące. 
Pleśniawki mogą być od brudnych rąk. Niestety wiele osób lubi trzymać niemowlaka za malutkie i słodkie rączki, a nie każdy wcześniej myje ręce. 
A może jesteście po kuracji antybiotykiem? Pleśniawki pokazałabym lekarzowi.
4. Dopóki będzie Pani regularnie ściągać pokarm, to on będzie. Nie ma górnej granicy. Pytanie jak długo będzie się chciało Pani to robić.
5. Dla laktacji laktator nie ma znaczenia, dla Pani wygody - lepszy elektryczny, a najlepszy na dwie piersi.
6. Jeżeli dziecko źle przybiera, to dajemy dwie piersi, jak wszystko jest dobrze, to jedna wystarczy. Ale jak druga pierś jest przepełniona, to zawsze warto nawet nadprogramowo podać ją dziecku. 
 
Proszę myśleć pozytywnie, udało się Pani odstawić smoczek i butelkę i jak rozumiem nie dokarmiać. Proszę dać córce jeść pierś kiedy chce. Odciąganie i podawanie mleka butelką wcale nie jest prostsze. 
Życzę długiego i bezstresowego karmienia.
 
Pozdrawiam

Natalia Raczkowska 


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć