Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Problemy z laktacją

Witam,
Córka urodziła się w 35 tyg. ciąży. Była karmiona mm z butelki plus glukoza z kroplówki przez 2 doby. Potem mm plus odciągnięte mleko. W domu tylko mój pokarm z butelki. Nauczyła się ssać pierś przez kapturki. Miałam mnóstwo pokarmu, który po 5 dniach straciłam. Gdy się zorientowałam byłam w stanie odciągnąć 40 ml jednorazowo z 2 piersi. Wróciłyśmy do karmienia piersią po tygodniowej stymulacji laktatorem. Teraz jest tak, że 3 dni mam pokarmu sporo. Piersi twardnieją w nocy, w dzień choć wydawałyby się puste mała ssie przez 7 min. każdą, po czym sama się odstawia. Jedna pierś z reguły wystarcza na 1 karmienie. Potem 2 dni przestoju. Mało pokarmu. Mała się złości, ale nie chce się dokarmić z butelki. Ona chce tylko do piersi. Kapturków nie potrafię się pozbyć, bo Mała bez nich nie chce ssać. Do stymulacji laktatorem już nie mam siły (zawsze używałam ręcznego). Czy moja laktacja jeszcze ma szanse się wyrównać? Co zrobić żeby mleko było w ilościach potrzebnych dziecku. Mała urodziła się z waga 2450 i to była jej najniższa waga. Teraz ma 9 tyg. i waży 3950.

Sylwia
Natalia Raczkowska - Doradca laktacyjny

Natalia Raczkowska

Doradca laktacyjny

Odpowiedź:
Witam,
Ja bym dawała córce tylko pierś, skoro ona ją chce ssać. Dziecko wiszące na piersi, jest najlepszym stymulatorem laktacji. Pani może mieć wrażenie, że nic w piersi nie ma, ale mleko produkuje się na bieżąco. Ponad dwa miesiące po porodzie, to czas, kiedy laktacja się już ustabilizowała i piersi nie nabrzmiewają, tak jak w pierwszych tygodniach. Stąd to wrażenie pustości i sflaczenia piersi. Jeśli przyrosty są dobre (min. 17g/dobę), a jak szybko policzyłam są dobre, to dać córce ssać. Ona jest bardzo mądra, wie że mleko mamy zawsze jest gotowe. Ilość odciąganego mleka nie pokrywa się z ilością, którą wypija dziecko.
 
Pozdrawiam

Natalia Raczkowska

Zobacz inne porady w tematyce: laktacja, karmienie piersią, jedzenie

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć