Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Córka ma 2,3 roku i nie mówi

Witam,
Moja córka ma 2,3 roku i prawie nie mówi, podstawowe słowa mama, tata, Emi(imię starszej o 3 lata siostry), baba, dziadzia, di-pic, miju-myc, pierwsze sylaby wyrazów. Córcia próbuje powtarzać, ale jej to nie wychodzi. Potrafi świetnie opisać każda sytuację pokazując dane przedmioty, gestykulując (jest w tym mistrzem) i wtrąca do tego pojedyncze dźwięki, bądź słowa, które już zna, czasem własne nazewnictwo. Bardzo szybko, bo w wieku ok. 10 m-c rozumiała proste polecenia, potrafiła wskazać części ciała, zapytana jak robi kotek, piesek, itp. potrafiła naśladować dane zwierzątko. Jest bardzo otwarta, komunikatywna, jedynym problemem jest mowa. Dodam, że mieszkamy za granicą, ale córka ma praktycznie kontakt z językiem polskim. Nie wiem czy wszystko jest w porządku, starsza córka bardzo ładnie mówiła, gdy miała 1,5 roczku, budowała zdania, natomiast Amelcia, bo tak ma na imię mój młodszy skarbek, ma ogromny problem z łączeniem PROSTYCH sylab w wyraz. Proszę o odpowiedź, gdyż bardzo martwię się, że to może być coś poważniejszego niż problemy z mowa. Chcę pomoc córce, a nie wiem jak.

Sandra
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Sandro,

Proszę konsekwentnie stymulować język polski, stosując program słuchowy: "Słucham i uczę się mówić" - "Trudne głoski", "Sylaby i rzeczowniki" oraz "Sylaby i czasowniki l. pojedyncza", 30-40 minut dziennie (www.arson.pl). Istotne, by dziecko słuchało w słuchawkach, w celu eliminacji innych bodźców słuchowych. Słuchanie można podzielić na dwie lub trzy sesje. 
Ważne jest także włączenie książeczek "Kocham czytać" (www.we.pl).
Polecam blog  – dr Elżbiety Ławczys – która jest naukowcem i matką dwujęzycznych dzieci www.dwujezycznosc.blogspot.co.at.

Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć