Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Koślawe kolana a rowerek biegowy?

Witam serdecznie,
Moja prawie 2 i pół letnia córka ma koślawe kolana. Na bilansie dwulatka zwróciłam uwagę na jej kolanka i pediatra faktycznie potwierdził, że jest koślawość, ale uznał że fizjologiczna i że to minie. Zalecił siad po turecku. Córka niechętnie siada po turecku, zapomina, po przypomnieniu posiedzi chwilkę i znów ma nóżki na literkę "W". Wyczytałam, że rowerek może pomóc, ale jaki? Trójkołowy, biegowy czy dwukołowy z podpórkami? Czy mogę jeszcze wykonywać z córką jakieś ćwiczenia?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Kasia

Odpowiedź:
Szanowna Pani Katarzyno,
Potwierdzę słowa pediatry, że w tym wieku faktycznie koślawość kolan może być fizjologiczna. Wszystko jednak zależy w jakim stopniu nasilona jest koślawość i czy współwystępuje koślawość stóp. Często bowiem koślawość stawów kolanowych jest wtórna do nieprawidłowego ustawienia stóp, ponieważ układ ruchu funkcjonuje w łańcuchach kinematycznych - zaburzenia biomechaniki stopy wpływają na wyżej położone stawy. Zaczęłabym więc od oceny stóp - czy dziecko obciąża stopy prawidłowo, oraz czy kość piętowa jest ustawiona osiowo z kością piszczelową (podudziem). Przy zaburzeniach osi stawu skokowego dolnego warto zastosować wkładki korekcyjne robione na miarę. Jeżeli biomechanika stopy jest prawidłowa, to ważny jest dobór odpowiedniego obuwia- wygodnego, z elastyczną podeszwą (ważne, aby łatwo zginała się w 1/3 przedniej buta), dobrze dopasowanego, usztywnionego w okolicy pięty. Buty nie mogą blokować ruchów w stawach stopy. Jeśli chodzi o siad po turecku, to nie dziwię się, że córka nie chce siedzieć w taki sposób, gdyż nie jest to naturalna pozycja przyjmowana przez dzieci w tym wieku. Dzieci w wieku 2,5 roku cechuje duża wariantowość wzorców ruchowych - często zmieniają pozycje i tak naprawdę bardzo mało przebywają w statycznej pozycji siedzącej. Nie forsowałabym więc tak bardzo tego siadu po turecku, ponieważ nie ma on wpływu na korekcję koślawości kolan. Polecam różne formy aktywności ruchowej - place zabaw, skakanie na trampolinie, basen, zabawy ruchowe przy muzyce. Można kupić tzw. “dysk sensoryczny”, bardzo dobry do ćwiczenia przenoszenia ciężaru ciała poprzez obciążanie różnych części stopy. Rowerek - jak najbardziej! Najlepiej biegowy. Bardzo ważna jest również prawidłowa masa ciała, nadwaga sprzyja koślawości stóp i kolan. Aby jednak rozwiać wszelkie Pani wątpliwości polecam, aby córeczkę zbadał specjalista.
 
Pozdrawiam,
Małgorzata Szmurło
Zobacz inne porady w tematyce: koślawe kolana, ćwiczenia, ruch, rower

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

TRATATATA. Sorki, ale rower biegowy ustawia nogę do środka dzieciom- nie ma odwodzenia. I tym samym nie koryguje, ale wzmacnia ustawienie nogi do środka. Siedzenie w W też ustawia źle nogi, bo naciąga stawy kolanowe i skokowe. Pani tutaj nie ma pojęcia o układzie mięśniowo- stawowy. Rower jedynie z pedałami. Biegowy sporadycznie do wzmocnienia całości organizmu (i pracy stopy). Przerażają mnie wypowiedzi ortopedów, którzy edukację ograniczyli do podręczników szkolnych i nie łączą kości z mięśniami i nerwami. Jedyne co, to potrafią korzystać ze szkoleń korporacji farmaceutycznych i producentów gadgetów. Z racji zawodu mam do czynienia z lekarzami i większość z nich to chciwe buraki kujony niestety. Lekarza z pasją i szeroką wiedzą trzeba ze świecą szukać. :(

dodany: 2014-11-03 13:15:00, przez: Mama Friday

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć