Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Wzmożone napięcie mięśniowe

Witam. Jestem mamą 5 miesięcznego Mateuszka, u którego stwierdzono wzmożone napięcie mięśniowe. Dziecko rozwija się prawidłowo, ma apetyt, jest pogodne, zaczyna gaworzyć. Po rehabilitacji zaczyna siadać, chociaż główka jeszcze mu się troszkę trzęsie. Miał robione USG głowy, z którego wyszło, że ma wodniaki wielkości 5,3mm i 4,9mm. Czy to coś poważnego? Jakie mogą być tego skutki? Dodam iż poród przebiegł prawidłowo - 8 punktów. Z góry dziękuję za odpowiedź.


Pytanie przysłała pani Sylwia
 Dr n. med. Adrianna Wilczek - Specjalista neurologii dziecięcej

Dr n. med. Adrianna Wilczek

Specjalista neurologii dziecięcej

Odpowiedź:

Szanowna Pani,
Wodniaczki tej wielkości nie stanowią żadnego dramatu! Obserwuje się ich ewentualne narastanie - powyżej 10mm to wielkość, która winna budzić niepokój i wymaga specjalistycznych konsultacji. Należy wykonać USG głowy kontrolne, za ok.1.5 do 2 miesięcy, chyba że zaobserwowalibyście Państwo znaczny przyrost obwodu głowy lub inne niepokojące objawy. Mam nadzieje, że nadal pozostajecie Państwo pod specjalistyczną opieką neurologiczną - wówczas lekarz winien ocenić całość obrazu klinicznego, z oceną badan dodatkowych(USG głowy). Każdy wynik badania dodatkowego ma wartość tylko w odniesieniu do całości obrazu, w tym stanu pacjenta.

Pozdrawiam ciepło
dr Adrianna Wilczek

Zobacz inne porady w tematyce: napięcie mięśniowe

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

witam jestem mama 10 miesiecznego Aronka. synus moj jest wczesniakiem z 7 miesiaca. urodzony z objawami niedotlenienia. u synka stwierdzono leukomalacje ktora od jakis 3-4 miesiecy jest niewidoczna, jamki wypełniły sie glejem. dziecko ma wzmozone napięcie mięśniowe uczeszczamy na rehabilitacje id 3 miesiaca zycia. obecnie pani rehabilitantka przygotowuje synka mojego do siadu bo niestety sam jeszcze nie potrafi. jestesmy pod stałą opieka pani neurolog która nic konkretnego nie mów oprocz tego ze pozonienie jest ale nie tak bardzo duze by sie nie pokoic. synek nie potrafi przekrecic sie z plecków na brzuszek a odwrotnie potafi , nie przyciaga nózek do zabawy, prosze o mała konsultacje , obawiam sie o dalszy rozwoj mojego dziecka.

dodany: 2008-11-21 10:23:39, przez: karolina86

Witam, jestem mamą 8,5 miesięcznej córci. Córcia nie przewracała się na plecki i odwrotnie. Trafiłam do poradni rehabilitacyjnej, gdzie dzięki w cwiczeniom nie tylko się obraca ale szybko turla w obie strony. Obecnie jest cwiczona do siadu. Jednakże od całkiem niedawna zauważyłam, że jak tylko ją położę na boczku czy pleckach bardzo mocno odchyla głowę w tył. Co to może oznaczac, i jak temu zapobiegac? Proszę o pilną poradę.

dodany: 2008-11-21 10:23:39, przez: dorotaf

Witam ! Dnia 10,11,2008 r. musiałam wykonać badanie TK głowy ponieważ bolała mnie zbyt często głowa i ból był narastający. Wynik wykazał ,że mam cechy znacznego zaniku korowego w okolicach czołowo-ciemieniowych o poszerzonej przestrzeni przymózgowej do grubości około 0,9 cm, podobne zmiany widoczne są od przodu również przysierpowo,widoczne są też cechy niewielkiego zaniku móżdżku.Poza tym obraz mózgowia i wenątrzczaszkowy przestrzeni płynowych jest w badaniu TK prawidłowy a po podaniu kontrastu ognisk patologicznego wzmocnienia nie wykazano. Badanie w oknie kostnym wykazało obustronnie częściowe upośledzenie powietrzności komórek sutkowych ...co to oznacza??????? Po tym badaniu wysłano mnie na MR głowy i badanie wykazało ...poszerzenie przestrzeni płynowych przymózgowych w okolicach czołowo-ciemieniowych obustronnie do 1,2 cm po stronie prawej, do 1,1 cm po stronie lewej. Obraz MR może odpowiadać zmianom pourazowym-wodniaki przymózgowe .Pytanie czy jest to groźne i co te badania oznaczają? Bardzo proszę o szybką odpowiedź. :cry:

dodany: 2008-11-21 10:23:39, przez: Sylwia 25lat


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć