Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Dwujęzyczność

Mieszkamy we Włoszech. Mój synek ma 4.5 roku. Chodzi do przedszkola włoskiego. Tata jest Włochem. Ja staram się mówić po polsku, ale nie zawsze mi to wychodzi. Nie jest to, okazuje się, łatwe. Gdy bowiem synek mówi do mnie po włosku, automatycznie przychodzi mi odpowiedź po włosku. Po przeczytaniu kilku artykułów w Internecie, staram się odpowiadać po polsku. Kiedy wróciliśmy po 2 miesiącach z Polski, miałam pewne trudności; panie w przedszkolu namawiały mnie, żebym nie mówiła po polsku, bo synek miał mieć problemy w przedszkolu z komunikacją z innymi dziećmi. Nie wiem tylko czy powinnam pozwalać synkowi mówić do mnie po włosku. Ale on nie znajduje słówek po polsku i jak mu mówię: mów do mnie po polsku zaczyna się mnie pytać jak to się mówi. Zauważyłam, że synek miał pewne etapy. Miał etap również mówienia tylko po polsku. Teraz, gdy przebywał ze mną bardzo mało (godzinkę dziennie) mówi wyłącznie po włosku, ale rozumie po polsku. Czytam mu książeczki po polsku, ogląda-niestety telewizje po polsku (bajki). Ostatnio synek sam z siebie zaczął się mnie wypytywać jak jest po angielsku to i tamto. Nie wiem skąd to zainteresowanie.

Ela
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Elu,

tylko pełna dwujęzyczność zapewni Pani dziecku prawidłowy rozwój intelektualny. Gdy dziecko zwraca się do Pani po włosku, Pani powinna to przetłumaczyć na język polski i odpowiedzieć po polsku. W rodzinach dwujęzycznych należy stosować technikę OPOL - one-person-one-language, ‘jedna osoba jeden język’.
Zapraszam do lektury artykułów na stronie
www.konferencje-logopedyczne.pl - zakładka "do pobrania".
Godzina dziennie nauki języka etnicznego to jednak zbyt mało, dlatego warto
wspierać rozwój dziecka innymi technikami np. programem słuchowym
"Słucham i uczę się mówić"- www.arson.pl i "Kocham czytać" - www.we.pl.
Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: dwujęzyczność, drugi język, trzeci język

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć