Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Dwuletni chłopczyk nie mówi

Witam,
Jestem mamą 26-miesięcznego chłopca. Mój syn umie powiedzieć tyko kilka słów: mama, tata, papa, nie ma. Słów tych używa rozumnie, ostatnio nawet wypowiedział mini zdanie "tata nie ma", gdy mąż był w pracy. Odpowiednią modulacją głosu potrafi też zakomunikować "nie" lub "tak", gdy się go o coś pytam np. czy jest głodny. Rozumie co się do niego mówi i wykonuje polecenia. Gdy czegoś chce, wskazuje palcem. Gdy jest głodny pokazuje palcem na buzię, kiedy chce zrobić siku wskazuje na pieluchę. Jest komunikatywny i rozgarnięty. Ładnie się bawi i jest pogodny, choć ostatnio trochę zaczyna psocić np. wylewa mleko z kubka lub pluje.
Mój syn, jak się urodził był trochę skrzywiony, późno (bo w wieku 8 miesięcy) zaczął się obracać z pleców na brzuch i odwrotnie. Pierwsze kroki stawiał w wieku 15 miesięcy. Nie raczkował. W pierwszym roku życia rehabilitowaliśmy go met. Vojty.
Dodam jeszcze, iż nie umiem określić czy syn jest prawo czy leworęczny. Czasem rysuje lewą, a czasem prawą ręką (choć częściej lewą).
Proszę o odpowiedź na pytanie jakie ćwiczenia powinniśmy z synem wykonywać i czy konieczna jest wizyta u logopedy? Syn nie umie pić przez słomkę, czy są jakieś sposoby, żeby go tego nauczyć? Dziękuję.

Bożena
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Bożeno,

powinna Pani rozpocząć stymulację wszystkich funkcji poznawczych Synka. Ćwiczenia są dokładnie omówione w książce "Wczesna interwencja terapeutyczna" (www.we.pl).
Oczywiście dla rozwoju intelektualnego najważniejszy jest rozwój mowy.
Polecam:
1. Program słuchowy "Słucham i uczę się mówić" - "Sylaby i
rzeczowniki" - www.arson.pl
2. "Kocham czytać" - www.we.pl.
Warto skorzystać z porady terapeuty pracującego Metodą Krakowską
(www.szkolakrakowska.pl).
Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć