Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Asymetria ułożeniowa

Dzień dobry, u mojego Synka zdiagnozowano asymetrię ułożeniową. Od 6. tygodnia jest rehabilitowany metodą NDT Bobath trzy razy w tygodniu po godzinie. Systematycznie ćwiczymy w domu. Neurolog stwierdził, że to za duży wysiłek dla tak małego dziecka. Bardzo proszę o opinię w tej kwestii. Dziękuję

Dominika

Odpowiedź:

 

Witam serdecznie,
Rehabilitacja metodą NDT - Bobath jest najbardziej przyjazną dziecku formą terapii. Wszystkie techniki fizjoterapeutyczne są dostosowane do wieku neurorozwojowego dziecka, w naturalny sposób wspomagając kolejne etapy rozwojowe. Terapia prowadzona jest podczas naturalnej, fizjologicznej aktywności dziecka - zabawy, zmian pozycji, lokomocji. Bardzo ważnym elementem w koncepcji NDT - Bobath jest instruktaż prawidłowej pielęgnacji dla rodziców dziecka - odpowiedni sposób noszenia, układania, karmienia, zabawy - celem utrzymania efektu terapii.
W przypadku Państwa dziecka - ze zdiagnozowaną asymetrią ułożeniową, problemem głównym jest skrócenie mięśni szyi i tułowia jednej strony ciała, co doprowadza do asymetrycznej aktywności postawy i ruchu. Jedyną skuteczną formą terapii jest systematyczne “uczenie” dziecka aktywności w symetrii - co dzieje się podczas terapii NDT - Bobath. Podkreślam, że ważna jest systematyczność, gdyż u zdrowego, zmotywowanego do ruchu dziecka szybko utrwalają się asymetryczne wzorce postawy- zwłaszcza ustawienia głowy, co u dziecka starszego jest bardzo trudne do skorygowania.
Bardzo dobrze, że zaczęli Państwo terapię dostatecznie wcześnie. Częstotliwość trzy razy w tygodniu- biorąc pod uwagę formę terapii, którą Państwo wybrali- NDT - Bobath (którą dobrze znam, ponieważ ukończyłam pełny kurs) jest optymalna, nie jest to dla dziecka większy wysiłek niż normalna fizjologiczna aktywność. Oczywiście jak dziecko osiągnie pełną symetrię w postawie i ruchu, można zrezygnować z terapii i pozostać przy monitorowaniu rozwoju do rozpoczęcia samodzielnego chodzenia.
Pozdrawiam,
Małgorzata Szmurło
Zobacz inne porady w tematyce: asymetria, metoda NDT-Bobath, terapia

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć