Artykuły

Jak pomóc dziecku znaleźć przyjemność w nauce matematyki?

Matematyka kojarzy się nam najczęściej z liczbami i nudnymi zadaniami. A przecież dzieci zaczynają ćwiczyć liczenie zanim jeszcze trafią do szkoły, czasem nawet do przedszkola - podczas różnego typu zabaw i codziennych czynności. Jednakże matematyka to coś więcej, niż liczby i ich zastosowanie. Po co więc uczymy się matematyki? Przede wszystkim ten przedmiot przygotowuje nas do twórczego logicznego myślenia, umiejętności stosowania analiz czy rozwijania wyobraźni przestrzennej.



Najważniejsze to pozwolić dziecku na samodzielne poszukiwanie i dochodzenie do rozwiązań, nawet, jeśli jego myślenie biegnie czasem mniej utartymi szlakami. Chodzi o to, aby maluch miał możliwość przemyślenia czegoś „po swojemu”, wytężenia sił i przebycia fascynującej drogi do zrozumienia konkretnego zadania czy problemu. Kiedy sam odkryje rozwiązanie, zdobędzie wiedzę, wtedy jego stosunek do tych działań będzie zupełnie inny, a satysfakcja z osiągniętego celu sprawi, że nauka przestanie być tylko uciążliwą koniecznością.

 

Przygotowywanie się dziecka do nauki matematyki w szkole rozpoczyna się bezwiednie, właściwie od momentu, kiedy zaczyna ono samodzielnie poruszać się i mówić. Liczy schody, po których wchodzi do domu, dobiera skarpetki w pary, układa oddzielnie poszczególne sztućce albo rozdaje każdemu po jednym jabłku. Szczególnie istotne jest rozwijanie gotowości szkolnej m.in. w zakresie orientacji w przestrzeni, dostrzegania sekwencji zdarzeń, myślenia przyczynowo-skutkowego, rozumienia działań matematycznych czy też zastosowania symboli.

 

Dlaczego to wszystko jest takie ważne? Ponieważ te wszystkie umiejętności nie dotyczą tylko matematycznej teorii, ale mają ścisłe przełożenie na praktykę
- im lepiej dziecko będzie orientowało się w przestrzeni, tym bardziej poradzi sobie w nieznanym pomieszczeniu, im łatwiej uda mu się przyswoić różnego rodzaju powtarzające się schematy, tym szybciej zrozumie m.in., jak działa zegar, bądź ile reszty powinna mu wydać pani w sklepie.

 


Matematyka to coś więcej, niż gotowe reguły i ich przestrzeganie

 

Dzieci uczą się określonych zasad począwszy od tych, które obowiązują je w domu, poprzez wyznaczone w grach i zabawach, a skończywszy na skomplikowanych naukowych teoriach. Jednak w matematyce nie chodzi tylko o to, aby nauczyć się rozpisywania kolejnych etapów działania według zapamiętanych wzorów. Zdolność wykorzystywania konkretnych algorytmów oraz reguł matematycznych jest z pewnością niezwykle cenna, ale trzeba też pamiętać, że do wielu codziennych zadań można zastosować prostsze rozwiązania, do których dojdzie się szybszym sposobem. To nie zasady są tu najważniejsze, a skutek działań - dla dzieci niezwykle inspirujące i rozwijające są właśnie te próby wymyślenia własnych sposobów poradzenia sobie z nowymi problemami - ten proces poszukiwania nie tylko uczy je matematycznego myślenia, ale wyposaża również w niezbędne umiejętności na całe życie.


I to jest sedno uczenia się matematyki - każda nauka powinna pobudzać do myślenia, a nie zastępować myślenie! Nie chodzi o to, aby zapomnieć o wzorach i formułach, ale by pozwolić dziecku także na samodzielne znalezienie rozwiązań, metodą prób i błędów. Nie należy dawać mu gotowych recept, a możliwość przeżywania radości odkrywania. Chodzi o to, aby wzory służyły nam, a nie podporządkowywały sobie nas ślepo i bezrozumnie.

 


Porady dla rodziców:

 

  • Wykorzystujmy codzienne sytuacje i zabawy, by ćwiczyć z dziećmi orientację przestrzenną, rytmy, myślenie przyczynowo-skutkowe, klasyfikowanie, liczenie, rozpoznawanie figur geometrycznych,  układanie i rozwiązywanie prostych zadań z treścią, itd.
  • Podsuwajmy maluchom różnego rodzaju gry planszowe, które są doskonałym sposobem na kształtowanie odporności emocjonalnej – uczą przestrzegania obowiązujących w grze reguł, radości zwycięstw i godzenia się z porażką. Wyniesione z zabawy dobre nawyki pomogą radzić sobie z wygranymi i przegranymi w życiu!
  • Pozwólmy naszym pociechom na samodzielne poszukiwania rozwiązań, w tym popełnianie błędów, starając się nie podsuwać im gotowych schematów, nie ograniczać wyobraźni i nie blokować ich kreatywnego myślenia. Pamiętajmy, że dziecko może dojść do właściwego rozwiązania niekoniecznie wykorzystując dobrze nam znaną procedurę.
  • To, co oczywiste i proste dla dorosłych, dla dzieci takim nie jest. Wymaga od nich więcej wysiłku, dlatego nauczmy się ten wysiłek doceniać oraz motywować do działań. Nie krytykujmy nieudanych prób i błędów pamiętając, że ćwiczenia czynią mistrza, a zbytnie wymagania raczej demotywują, niż zachęcają do pracy. Na wszystko potrzeba czasu.
  • Pamiętajmy o tym, że dzieci potrzebują zebrać wiele doświadczeń zanim przyswoją sobie konkretne umiejętności – muszą najpierw pobawić się klockami, kasztanami czy plasteliną, by ułożyć sobie w głowie, na czym polega dodawanie, odejmowanie, dzielenie, mierzenie, itp. Objaśnianie matematycznych zasad przy pomocy zabawek czy przedmiotów codziennego użytku z pewnością ułatwi im zrozumienie początkowo abstrakcyjnych teorii.
  • Polecane lektury z praktycznymi wskazówkami: E. Gruszczyk-Kolczyńska, E. Zielińska, Wspomaganie rozwoju umysłowego czterolatków i pięciolatków, WSiP 2004 oraz E. Gruszczyk-Kolczyńska, E. Zielińska, Dziecięca matematyka. Książka dla rodziców i nauczycieli, WSiP 1997.

 

Anna Boboryk
z wykształcenia i zamiłowania
pedagog i psycholog,
autorka i redaktorka podręczników
i książek edukacyjnych dla dzieci, poradników dla nauczycieli i rodziców

 


 

Zapraszamy do udziału w konkursie:

Konkurs CZY MATEMATYKA JEST WAŻNA?

 

Zobacz:

Artykuły – pozostałe:

  • Przyjaciel to skarb czyli jak dbać o nasze przyjaźnie

    O przyjaźń, tak jak o ogród, trzeba dbać. Warto zatem przypomnieć sobie, czym ona jest i na jakich zasadach się opiera...

    więcej
  • Nie bójmy się rozmawiać czyli zalety dobrej komunikacji

    Rozmowa to podstawowa forma kontaktu między ludźmi. Na przestrzeni dziejów posługiwano się różnymi metodami, by się dogadać ? używano gestów, mimiki twarzy czy wysokich i niskich dźwięków. Jednak od momentu pojawienia się konkretnych języków, człowiek zaczął pełniej wyrażać siebie, budować głębsze relacje i ustalać reguły rządzące społecznością, w której żył...

    więcej
  • Jak ośmielić dziecko i dodać mu pewności siebie

    Każde dziecko rodzi się z zestawem pewnych cech, zaś w trakcie dorastania uczy się nowych zachowań i rozwija poszczególne umiejętności. Nieśmiałość, choć często dziedziczona, ewoluuje i można nad nią częściowo zapanować.

    więcej
  • Nauka przez zabawę, czyli jak gry planszowe mogą wspomóc rozwój Twojego dziecka

    Warto byśmy skorzystali z bogatej oferty rynku gier planszowych, bowiem takie gry nie tylko staną się dla nas wspaniałą rozrywką, ale mogą wspomóc nasze dzieci w rozwijaniu poszczególnych umiejętności, ponieważ...

    więcej
  • 5 pomysłów na deszczowe dni!

    Wrzesień, październik i listopad to specyficzne miesiące, dla części z nas ponure i zimne, ale wcale tak być nie musi – bowiem ta pora roku kryje w sobie mnóstwo ciepłych kolorów i pozytywnych skojarzeń.

    więcej
  • Jak nauczyć dziecko opieki nad zwierzętami?

    Większość dzieci, prędzej czy później, marzy o posiadaniu własnego zwierzątka. Bez względu na to, czy chodzi o czworonoga, ptaka czy gryzonia, każde stworzenie wymaga odpowiedniej opieki, dlatego musimy być pewni, że nasze dziecko jest gotowe na taką odpowiedzialność...

    więcej
  • 5 najlepszych gier planszowych na koniec lata

    Kłopot pojawia się wtedy, kiedy pogoda krzyżuje nasze plany i musimy zostać w domu. W takim wypadku z pomocą przychodzą nam wszelkiego rodzaju gry planszowe, które nie tylko pomogą zorganizować czas naszym pociechom, ale sprawią przyjemność całej rodzinie.

    więcej
  • Jak przygotować dziecko do samodzielnego wyjazdu na kolonie lub obóz?

    Nadchodzi taki moment, kiedy rodzice postanawiają wysłać swoją pociechę na wakacje w większej grupie rówieśników oraz pod opieką innych dorosłych. Chcą, aby ich córki lub synowie usamodzielnili się, zawiązali nowe przyjaźnie, a przede wszystkim miło spędzili czas...

    więcej
  • Jakie książki spakować do wakacyjnego plecaka?

    Nadeszły wakacje. Każdy z nas chciałby odpocząć, ale też spędzić ten czas przyjemnie i w radosnym nastroju. Jedni pragną udać się w egzotyczne podróże, drudzy chcą popływać w jeziorze albo powspinać się na górskie szczyty, a jeszcze inni marzą o tym, by wyciągnąć się na zawieszonym między drzewami hamaku i oderwać myśli od obowiązków.

    więcej
  • Wiosenne wyprawy czyli o tym, jak zachowywać się w lesie

    Wreszcie nadeszły ciepłe dni i słońce co rusz zachęca nas do dłuższych rodzinnych spacerów. W tym czasie odwiedzamy nie tylko miejskie parki czy ogrody, ale chętnie wyjeżdżamy również poza miasto, do okolicznych lasów. W przypadku takich wycieczek musimy przestrzegać pewnych określonych zasad, które sprawiają, że zarówno my, jak i różne zwierzęta, czujemy się miło i bezpiecznie.

    więcej
1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 12 następna »
© CzasDzieci.pl 2024