Edukacja Ekologiczna

Zabawa z okazji Dnia Ziemi

Dzień Ziemi obchodzony jest w Polce 22 kwietnia. Jest to święto mające na celu krzewienie kultury i postawy ekologicznej oraz uświadomienie problemów związanych z ekologią. 

 

Małe dzieci w wieku przedszkolnym najlepiej zapoznać z tym tematem w formie zabawy. Dlatego w tym roku rozszerzyliśmy troszkę program i zaangażowaliśmy do pomocy rodziców, którzy chętnie pomogą w przygotowaniach do „Dnia Ziemi”.

 

Scenariusz na rok 2010 w Przedszkolu 130 w Łodzi ul.Podhalańska18 wygląda następująco:

 

Podzieliliśmy dzieci na dwie grupy wiekowe :

  • maluchy(to dzieci w wieku 3-4 lat),
  • starszaki(to dzieci w wieku 6-7 lat).

 

MALUCHY

Dzieci w tym dniu wraz z kilkoma rodzicami posadzą na terenie Przedszkola drzewko, które będą mogły pielęgnować i podlewać. Na klombie przed wejściem do budynku posieją kwiatki, by wesoło witały je jak smutne przychodzą do Przedszkola.

 

Potem wyruszą do pobliskiego parku zbierać śmieci z okolicznych skwerków i trawników.

 

STARSZAKI

Dzieci w tym dniu czeka wycieczka do zakładu zanieczyszczeń celu uświadomienia zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem środowiska. Poznają zasady segregacji śmieci, do jakich pojemników jakie produkty się wrzuca. Czeka ich tam szmerek quizów podsumowujących przekazane informacje, gdzie sami będą musieli wrzucić odpowiedni produkt do odpowiedniej puszki.

 

Po obiedzie jeden z rodziców, który pracuje w Zakładach Energetycznych omówi im zasady działania energii. Przedstawi i powie jak działają żarówki energooszczędne, jak wytwarzana jest energia słoneczna i gdzie ma swoje zastosowanie.

 

Uważam, że dzieci w tym wieku szybko przyswoją sobie wiedzę i zasady wyrzucania i oszczędzania światła. A to co wyniosą z takich zajęć będą mogły przekazać rodzicom. A my rodzice stosując się do zdrowego i oszczędnego życia, chociaż w pewnym małym stopniu będziemy miały wkład w ratowanie Ziemi.

 

 

Edukacja Ekologiczna – pozostałe:

Rodzice piszą

Mama 3-letniego Janka :

Jestem mamą Janka, który skończył w styczniu 3 latka i przekazuję moje spostrzeżenia związane z obserwacją dziecka w trakcie oglądania bajek. Bajeczka: "Mali Enstaini" - dziecko było całkowicie pochłonięte oglądaniem... »

Rodzic 7-latka:

Przedstawiam opinię tak dziecka jak i swoja własną, na temat półtoragodzinnego spotkania z kreskówkami Playhouse Disney. Dziecko przedszkolne w wieku lat 7 (zerówka) miało już kontakt z kanałem Disney w telewizji kablowej... »

Magda, mama 3-letniej Martynki:

Playhouse Disney jest wspaniałą formą rozrywki dla każdego przedszkolaka, a nam - mamusiom, daje niepowtarzalną możliwość połączyć naukę z zabawą. A przecież nie od dziś wiadomo, ze w sposób przyjemny nawet najtrudniejsze... »

Alina, mama Janka:

Bajeczki zachwyciły dziecko, moim subiektywnym zdaniem - prócz pięknej grafiki i muzyki bajki zwracają uwagę tematyką oraz "kulturalnymi" dialogami. Dla rodziców jest to niezwykle ważne, gdyż mają świadomość, że zostawiając... »

ciocia 4,5-letniej M:

Marysia (4,5)zainteresowała się historyjkami i obejrzała je ze zrozumieniem. Myślę, że dzieci w jej wieku to odpowiedni adresat bajek z serii... »

Ewelina:

"Puchatkową dobranockę" poleciłabym dzieciom od czwartego roku życia. Moja dwuipółletnia Zuzia niewiele zrozumiała z bajki i zupełnie nie była w stanie wychwycić fabuły. Raczej przyciągały jej uwagę postaci,... »

Grzegorz, tata Marysi:

Bardzo fajny portal dla rodziców, a przede wszystkim dla dzieciaków. Można na nim znalezć wiele ciekawych wiadomości,wydarzeń oraz nowości. Oglądaliśmy z córka Marysią bajki na płycie dvd, były bardzo ciekawe i dostarczyły... »

Napisz komentarz:
© CzasDzieci.pl 2018