Edukacja Ekologiczna

Przedstawienie Teatralne związane z ochroną przyrody.

Scenariusz zajęć w przedszkolu opracowany i przeprowadzony w Oddziale Przedszkolnym „Pluszowego Misia” przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Gołczy przez nauczycielki mgr Urszulę Jasłowską i mgr Lucynę Przybyło.
Do oddziału przedszkolnego uczęszcza 25 dzieci.


Cel:
Zachęcenie rodziców, aby wspólnie z dziećmi dbali o przyrodę.
Zrealizowane działania (wykaz wraz z krótkim opisem)


Zadania poprzedzające zajęcia:

  1. Wyznaczenie ról dla dzieci w przedstawieniu.
  2. Nauka piosenek.
  3. Wykonanie dekoracji lasu, napisu na tablicy „Woda, słońce, powietrze, las- bardzo kochamy was”.
  4. Przygotowanie strojów dla dzieci.

 

Przebieg przedstawienia teatralnego oraz zajęć zorganizowanych z rodzicami jest przedstawiony w załączonym scenariuszu.

Scenariusz inscenizacji teatralnej i zajęć z rodzicami
„Woda, słońce, powietrze, las- bardzo kochamy Was”
opracowany przez mgr Urszulę Jasłowską oraz mgr Lucynę Przybyło

 

  1. Powitanie gości przez nauczycielkę.
  2. Podanie programu spotkania (wszyscy zaproszeni goście i rodzice, dziadkowie, rodzeństwo ubrani są na zielono, bądź mają zielony emblemat)
  3. Słowo wstępne wygłoszone przez Panią Dyrektor Szkoły
  4. Przedstawienie się dzieci. Każde dziecko kolejno się przedstawia i zajmuje swoje miejsce np. „Dzień dobry jestem Filip i w przedstawieniu będę wróbelkiem”. Na scenie makieta lasu i rozrzucone śmieci.
  5. Piosenka „Wiosna”

     

  • Skrzat I

Kłaniamy się pięknie, serdecznie witamy,
na spotkanie z ekologią wszystkich zapraszamy.
My jesteśmy skrzaty, skrzacie mieszkanie mamy,
do którego wszystkich chętnie zapraszamy.

  • Skrzat II

Zielone ubranka nosimy,
bo kolor zielony bardzo lubimy.
Leśne ścieżki przemierzamy
i przyrodę podziwiamy.

  • Skrzat III

Cóż się stało skrzacie
mój leśny bracie?
Dlaczego tak głośno płaczesz?

  • Skrzat IV

Popatrz! W naszym lesie na polanie
wielkie dzisiaj zamieszanie.
Był tu wróg przyrody
i narobił wielkie szkody.

  • Skrzat V

Krzaczek płacze, ptak nie śpiewa,
połamane młode drzewa,
puszki, papiery, i butelki leżą cztery
Na scenie pojawia się wiewiórka.

  • Wiewiórka I

W dziupli sobie spałam
kiedy te wrzaski usłyszałam.
Łepek z dziupli wychyliłam
i wielce się zdziwiłam.
Rodzinka do lasu przyjechała
i do ucztowania się zabrała.

  • Wiewiórka II

Mama koszyk rozpakowała
i do jedzenia wszystkich zachęcała.
Jaś pil oranżadę,
Małgosia cukierki zajadała,
a dookoła rozrzucała papierki.

  • Motylek I

Mama radio nastawiła
i głośną muzyką się cieszyła.
Cały dzień odpoczywali,
jedli, hałasowali, przyrody
wcale nie zauważyli.

  • Motylek II

Pozostawili po sobie
tyle butelek i śmieci
jakby to był skład rupieci.
Papierki - w prawo, w lewo
szust pod drzewo.
Wiatr szeleści w tych papierkach,
ptaszek dziwi się i ćwierka.
„Cóż to za niegrzeczne dzieci”.
Ptaszek łepek w bok przekrzywił,
patrzył, nie mógł się nadziwić.

  • Sowa

Co wtedy zrobiłaś wiewiórko - ruda kito, czy do porządku przywołałaś ich szybko?

  • Wiewiórka I

Wielce się starałam,
bardzo się denerwowałam,
aż do małego urwisa
orzeszek posłałam.

  • Sowa

Cóż moja sąsiadko,
trudne czasy się zbliżają
bo ludzie przyrody wcale nie dostrzegają.

  • Biedronka

Kiedy na listku sobie odpoczywałam
Małgosia do ręki mnie zabrała.
Skrzydełka mi odchylała
i ciekawie oglądała.
Ból miałam przy tym wielki,
a z oczu płynęły mi kropelki.

  • Dzięcioł

Jestem dzięcioł, dzięcioł pstry.
Kuję dziobem, raz - dwa - trzy.
Kiedy ujrzałem tę rodzinkę,
miałem niewesołą minkę.
Dziobem w drzewo pukałem i tym pukaniem
chciałem zwrócić uwagę na takie zachowanie.

  • Ptaszek I

Widzimy przyjaciele,
że pomocy potrzebujecie.
bo przyrodę wszyscy szanujecie.

  • Ptaszek II

Mamy na to radę:
poprosimy o pomoc przedszkolną gromadę!
Na scenę wychodzą przedszkolaczki

  • Przedszkolak I

My działamy dziś i teraz
pozbieramy co potrzeba.
Lasy, plaże, miasto, wieś
oczyścimy wzdłuż i wszerz.

  • Przedszkolak II

A z odpadków wyczarujemy cuda
i nie będzie to żadna nuda.

  • Wszyscy

Każdy przedszkolak wie,
że ekologicznych zasad trzeba uczyć się!

  • Przedszkolak III

Gdy ktoś bezmyślnie papierek rzuci,
musisz takiemu uwagę zwrócić.
Nie można przecież bezkarnie śmiecić
to widzą nawet przedszkolne dzieci.

  • Przedszkolak IV

Nie wolno łamać gałęzi drzew,
bo piękny płynie z nich ptasi śpiew.

  • Przedszkolak V

A kiedy bocian wróci z podróży,
gniazdo niech znajdzie, na nie zasłużył.

  • Przedszkolak VI

Tak byśmy chcieli żyć na świecie,
w którym śmieci nie znajdziecie.
Kosze służą na odpadki,
pamiętajcie o tym dziatki!
(przedszkolna gromada zbiera rozrzucone po lesie śmieci w tym czasie wszyscy śpiewają piosenkę pt; „Śmieciu precz”)

  • Wszyscy

Choć ekolodzy nas mali
uczyć będziemy tego wandali.
Matka natura nam wynagrodzi,
jeśli z naturą będziemy żyć w zgodzie.
Piosenka- „Uciekaj Zimo ” „Idzie do nas wiosna”.
 

 

Wszyscy goście wstają

  • Złożenie przyrzeczenia ”BĘDĘ PRZYJACIELEM PRZYRODY”

 

- Przyrzekam uroczyście, że będę prawdziwym przyjacielem przyrody:
- Będę kochał, chronił zwierzęta i rośliny;. Nie będę zaśmiecał ziemi;
- W lesie będę zachowywał spokój i ciszę;
- Będę zajmował się pielęgnacją kwiatów w domu, przedszkolu;
- Będę pamiętał o regularnym dokarmianiu i pojeniu ptaków i zwierząt;
- Będę segregował odpady o zachęcę do tego rodziców;
- Będę oszczędzał wodę i papier;
- Będę obserwował i poznawał przyrodę

 

6. Zajęcia plastyczne dzieci i rodziców „Jestem Przyjacielem Natury” (kredki, mazaki, farby, plastelina do wyboru)
7. Umieszczenie prac na wystawie
8. Poczęstunek- soczek Kubuś i ciasteczka
9. Rodzice ze starych gazet wykonują ubranie dla dziecka metodą orgiami bądź wykorzystując spinacze i taśmę.
10. Pokaz mody ekologicznej
11. Konkursy i zabawy

  • Zgaduj- zgadula (dziecko i rodzice)
  • Jak segregować śmieci

(nagrody to małe ekologiczne drewniane misie)
12. Wspólne śpiewanie piosenki „Śmieciu precz”


Scenariusz przedstawienia w oparciu o inscenizację teatralną H. Kirchof „Mały przedszkolak wie, co ekologią się zwie”

Edukacja Ekologiczna – pozostałe:

Rodzice piszą

Mama 3-letniego Janka :

Jestem mamą Janka, który skończył w styczniu 3 latka i przekazuję moje spostrzeżenia związane z obserwacją dziecka w trakcie oglądania bajek. Bajeczka: "Mali Enstaini" - dziecko było całkowicie pochłonięte oglądaniem (pomimo "wstawek"... »

Rodzic 7-latka:

Przedstawiam opinię tak dziecka jak i swoja własną, na temat półtoragodzinnego spotkania z kreskówkami Playhouse Disney. Dziecko przedszkolne w wieku lat 7 (zerówka) miało już kontakt z kanałem Disney w telewizji kablowej przez około... »

Magda, mama 3-letniej Martynki:

Playhouse Disney jest wspaniałą formą rozrywki dla każdego przedszkolaka, a nam - mamusiom, daje niepowtarzalną możliwość połączyć naukę z zabawą. A przecież nie od dziś wiadomo, ze w sposób przyjemny nawet najtrudniejsze zagadnienia... »

Alina, mama Janka:

Bajeczki zachwyciły dziecko, moim subiektywnym zdaniem - prócz pięknej grafiki i muzyki bajki zwracają uwagę tematyką oraz "kulturalnymi" dialogami. Dla rodziców jest to niezwykle ważne, gdyż mają świadomość, że zostawiając dziecko... »

ciocia 4,5-letniej M:

Marysia (4,5)zainteresowała się historyjkami i obejrzała je ze zrozumieniem. Myślę, że dzieci w jej wieku to odpowiedni adresat bajek z serii... »

Ewelina:

"Puchatkową dobranockę" poleciłabym dzieciom od czwartego roku życia. Moja dwuipółletnia Zuzia niewiele zrozumiała z bajki i zupełnie nie była w stanie wychwycić fabuły. Raczej przyciągały jej uwagę postaci, a szczególnie... »

Grzegorz, tata Marysi:

Bardzo fajny portal dla rodziców, a przede wszystkim dla dzieciaków. Można na nim znalezć wiele ciekawych wiadomości,wydarzeń oraz nowości. Oglądaliśmy z córka Marysią bajki na płycie dvd, były bardzo ciekawe i dostarczyły wiele... »

Napisz komentarz:
© CzasDzieci.pl 2014