Dla rodziców

Alfabet od A do Z – jak i kiedy wprowadzać dziecko w świat liter

Czy moje dziecko jest już gotowe, aby zacząć naukę alfabetu, czytania i pisania? Jaki moment na rozpoczęcie edukacji będzie odpowiedni? I jak zacząć, żeby nie zniechęcić dziecka? Takie pytania często zadają sobie rodzice dzieci w wieku przedszkolnym.

 

 

Zdaniem większości pedagogów, nie istnieje dolna granica wieku, od której można rozpocząć naukę. Przy zachowaniu zdrowego rozsądku i obserwacji naturalnych zdolności oraz zainteresowań dziecka pierwsze literowe zabawy można wprowadzać nawet u dwulatków. Szczególnie cenne są te, które angażują wszystkie zmysły dziecka i skłaniają je do wykonywania dodatkowych czynności. Jeśli więc chcemy, aby nasze dziecko z entuzjazmem rozpoczęło naukę alfabetu, zaproponujmy mu wspólne zabawy, których dodatkowym walorem będzie aspekt edukacyjny.

 

 

Jak zacząć z maluchem naukę alfabetu? Oto kilka sprawdzonych pomysłów.


1) Skojarzenia. Narysuj na kartonie wybraną dużą literę i zastanów się razem z dzieckiem, co Wam przypomina jej kształt. Następnie dorysujcie do litery kilka elementów, aby powstał obrazek. Na przykład litera „H” może przypominać drabinę, jeśli dorysujecie jej jeszcze kilka szczebelków.


2) Zapamiętywanie. Literkowe memory i karty edukacyjne. Jedną ze skuteczniejszych metod nauki alfabetu są wszelkiego rodzaju gry polegające na zapamiętywaniu przez łączenie obrazka z konkretną literą lub wyrazem. Świetnym pomysłem jest literkowe memory lub karty edukacyjne łączące małe litery z wielkimi.


3) Gazetowy detektyw. Zgromadź różne gazety. Wskaż dziecku literę i poproś, aby znalazło w gazecie taką samą. Następnie niech dziecko wskaże literę, której Ty będziesz szukać. W innej wersji tej zabawy dziecko obrysowuje możliwie jak największą liczbę liter.


4) Angażujemy ręce. Alfabet z masy solnej. Przygotuj: 2/3 szklanki mąki, 1/3 szklanki soli i odrobinę wody do połączenia składników. Wyrabiaj masę do otrzymania konsystencji ciasta na pierogi. Następnie ulep ze swoim dzieckiem literki, ułóż je na blasze i wypiekaj w temperaturze bliskiej 100°C, aż do wyschnięcia. Tak przygotowany alfabet możesz malować farbami plakatowymi lub farbami do szkła.


5) Literkowe ciasteczka. Przygotuj: 3 szklanki mąki krupczatki, kostkę masła, 2 żółtka, 2 łyżki kwaśnej śmietany (12%), 1/2 szklanki cukru pudru, 2 opakowania cukru waniliowego i tłuszcz do posmarowania formy. Następnie wsyp wszystkie składniki do wysokiego naczynia i wymieszaj je. Gdy ciasto nabierze jednolitej, gładkiej konsystencji, zawiń je w folię i włóż na 2 godziny do zamrażalnika. Schłodzone ciasto podziel na mniejsze części. Pomóż dziecku uformować wszystkie litery alfabetu lub tylko te, z których składa się jego imię. Gotowe literki delikatnie ułóż na blasze wysmarowanej tłuszczem. Piecz w temperaturze 200˚C ok. 15 minut. Poczekaj, aż ciastka wystygną, a następnie zdejmij je ostrożnie z blachy.


6) Pierwszy ważny zbiór liter – imię. Rozpocznij oswajanie dziecka z literami od zaprezentowania mu jego imienia. Dobrze sprawdzą się tu litery dekoracyjne, które możesz zawiesić nad łóżkiem dziecka. Możesz podpisywać ubrania na specjalnych metkach, oznaczyć imieniem worek przedszkolny czy stworzyć imienne naklejki na pudełka z zabawkami. Umieszczanie tego samego wyrazu w różnych miejscach sprawi, że dziecko mimowolnie zapamięta litery swojego imienia.


Takie pomysły oraz wiele innych ciekawych inspiracji dostarczą Wam karty edukacyjne Disney. Ucz się z nami.

 

 

Specjaliści zgodnie twierdzą, że nauka przez zabawę przynosi najlepsze rezultaty, również w nauczaniu alfabetu. Jest to też doskonały sposób na zacieśnianie więzi między dzieckiem a rodzicem – nic tak nie zbliża jak wspólne działanie, a jeśli można połączyć je z nauką, korzyści z tego będą nieocenione. Zabawa w małego i dużego kucharza czy gazetowego detektywa pomoże odkryć Tobie i dziecku nowe talenty. Aktywności te z pewnością będą doskonałym sposobem na wspólne spędzanie  czasu.

 

 

 

Dla rodziców – pozostałe:

 • Wspieramy rozwój przedszkolaka

  Podstawową formą aktywności dziecka w wieku przedszkolnym jest zabawa, podczas której maluch nabywa wiele ważnych umiejętności. Odpowiednio pokierowana pozytywnie wpływa na rozwój dziecka.

  więcej
 • Zanim przedszkolak zacznie pisać

  Jeśli chcemy, żeby dziecko bez obaw rozpoczęło edukację szkolną, warto zadbać o jego umiejętność radzenia sobie z trudną sztuką pisania.

  więcej
 • "Disney Uczy" - Czas na niezwykłą edukacyjną przygodę!

  Uwaga Konkurs! Do wygrania 3 laptopy, 4 vouchery na kurs semestralny w empik school oraz 150 innych nagród!

  więcej
 • Zabawy i zajęcia edukacyjne dla przedszkolaka

  Jednym z kluczowych elementów udanych zajęć dydaktycznych jest odpowiednio dobrany materiał, który umożliwia naukę w lekkiej, atrakcyjnej formie. Twórcy programu edukacyjnego Disney Uczy w takim celu stworzyli serię „Zabawy z naklejkami”. Książki pomogą dzieciom w przyjemny sposób skutecznie opanować zagadnienia związane z rozpoznawaniem kształtów, kolorów, liter i cyfr, a także nauczyć się pisać i czytać.

  więcej
 • Czas na pierwszą lekturę

  Ambicją każdego rodzica jest mądre i oczytane dziecko, które zadziwia otoczenie wyjątkową wiedzą i zdolnościami. Jak wiadomo kluczową sprawą w kwestii zdobywania informacji jest umiejętność czytania, dlatego niemal każdy rodzic na pewnym etapie rozwoju swojego malucha staje wobec dylematu: Kiedy i jak rozpocząć naukę czytania?

  więcej
 • Disney Uczy - Konkurs rozstrzygnięty

  „Disney Uczy” – Początek roku szkolnego w doborowym towarzystwie. Uwaga Konkurs! Do wygrania 3 laptopy i 100 innych nagród!

  więcej
 • Disney. Przygoda z czytaniem

  Seria książek przeznaczonych dla początkujących czytelników, które powstały przy wsparciu ekspertów w dziedzinie nauki czytania. Książki zostały podzielone na cztery poziomy zaawansowania, co ułatwia wybór tytułu dostosowanego do czytelniczych umiejętności dziecka.

  więcej
 • Przedszkolak w świecie cyfr

  Każde dziecko ma do czynienia ze światem liczb na co dzień, na długo przed rozpoczęciem edukacji stricte matematycznej. Zagadnienia związane z ilością są dla dziecka fascynującym zjawiskiem, a umiejętność posługiwania się liczbami stanowi dla niego powód do dumy...

  więcej
 • Szlaczki – ćwiczymy sprawność małych rączek

  Zdobywanie umiejętności pisania jest procesem długofalowym i obejmuje szereg kompetencji, które są niezbędne dziecku, by mogło w pełni opanować tą, skądinąd, bardzo trudną sztukę. Choć właściwa nauka pisania rozpoczyna się w szkole podstawowej, to niezmiernie ważne jest odpowiednie przygotowanie, które warto rozpocząć już w wieku 4 lat. Polega ono przede wszystkim na podnoszeniu sprawności motorycznej dziecka...

  więcej
 • Jak zapewnić dziecku udany start w szkole?

  Rok temu rozpoczęła się wielka rewolucja w polskim szkolnictwie. Jednym z jej najważniejszych elementów jest obniżenie wieku szkolnego z 7 do 6 lat. Obecnie trwa jeszcze etap przejściowy, ale już w 2012 roku do pierwszych klas ruszą obowiązkowo wszystkie sześciolatki. W opinii wielu pedagogów placówki szkolne nie są na ten krok przygotowane. Może warto przy tej okazji zastanowić się, czy są na to gotowe nasze pociechy?

  więcej

Rodzice piszą

Marta:

Jestem mamą czterolatka i w kolekcji książek mamy zarówno Kształty z Mańkiem, jak i Szlaczki z Mki. Super ćwiczenia dla przedszkolaków przeplatane historyjką, naklejki - które moje dziecko kocha najbardziej, no i dyplom. Bardzo fajne... »

Obiecująca Patrycja:

Bardzo fajna strona! BĘDĘ CODZIENNIE DODAWAĆ KOMENTARZ!! I ODWIEDZAĆ TĄ STRONĘ!!!!!... »

Znana Patrycja:

Bardzo fajne gry:) :*... »

natalia:

a dzieci starsze też lubią disney... »

Monika:

Śliczne prace dzieciaczków i zapewne wybór będzie trudny. Mamusie, możecie być dumne ze swoich małych artystów :) Pozdrawiam, M.... »

Ewa:

Kiedy będą ogłoszone te wyniki ?? Pisze że 23.03 a dziś jest ten dzień a wyników nie ma :( Czekam niecierpliwie z moją córką :)... »

Patrycja:

Ja bardzo lubię Disney, a mam 9 lat.... »

Napisz komentarz:
© CzasDzieci.pl 2017